« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başbakan için 'künde' atacaklar

Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek Serbest Güreş Milli Takımı sporcuları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için “künde” atacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Milli takımın İkitelli'de kamp yaptığı İSKİ Tesisleri'nde konuşan Serbest Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Yakup Topuz, Başbakan Erdoğan'ın sporculara verdiği iftar yemeğinde kendisine “Hocam bunlara niye künde attırmıyorsunuz” dediğini hatırlatarak, “Doğru söylüyor. Künde ve sarma, Türk güreşçilerinin özel oyunudur. Başbakanımız takip ediyor, kündeyi de çok iyi biliyor” dedi.

Bugünkü güreşte zamanın kısa olduğuna dikkati çeken Topuz, şöyle devam etti:
“Künde, yeri ve zamanı geldiğinde mutlaka atılır. Ama bugünkü güreşte zaman kısa. Tabi Başbakanımızın çok büyük işleri var. Allah Başbakanımıza da güç, kuvvet versin. En büyük işi o yapıyor, en büyük pehlivan o. Bu ülkeyi yönetmek, içerde dışarda kolay değil. Cenabı Hak onu başımızdan eksik etmesin. Spora çok büyük desteği var. Olimpiyatlara katılım sayısı olsun, diğer sporlarda ve organizasyonlarda olsun, ülke aldı başını gidiyor. Her şey mükemmel. Sporcularımızın hepsi onu seviyor. 'Bakın çocuklar Başbakanımızı kırmayın, mutlaka şampiyon olurken hiç olmazsa bir iki tane künde atın' dedim. İnşallah altta kalmamak şartıyla kündeyi atsınlar diyorum.”

“Ramazan her tarafı pehlivan olan birisi”

Yakup Topuz, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 66 kiloda altın madalya alan Ramazan Şahin'den övgüyle bahsederek, “Ramazan ile ilk defa çalışıyorum. Ramazan, Anadolu'daki tabirle her tarafı pehlivan olan birisi. Güreşi her an döndürebilecek kapasitesi var, teknik kapasitesi çok yüksek. Zaten öyle olmasa arka arkaya Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu olamazdı” dedi.

Ramazan'ın 3-4 senedir yaşadığı sakatlıklar nedeniyle maç eksiği olduğunu belirten Topuz, “Son kampta İspanya'ya birkaç turnuvaya götürmek istedik, fakat sırtında sakatlığı vardı. Bu kampta iyi. Midesinde kilo düşmeye başlayınca sorun oluyor, daha kilo düşmeye başlamadı. Ramazan her an madalya alabilecek biri. Gününde olduğunda, her zaman altın madalya beklediğim sporcuların başında geliyor” ifadelerini kullandı.

“Taha madalyaya yakın”

Milli takımdaki diğer sporcuları da değerlendiren Yakup Topuz, 120 kiloda mücadele eden Taha Akgül'ün madalya şansının yüksek olduğunu söyledi.

Taha'nın biraz heyecanlı olduğunu belirten Topuz, şunları kaydetti:
“Taha rakiplerini çok çabuk yorabilen özelliklerini mindere yansıtıp, gününde olursa altın madalyaya yakın. Ancak çok güçlü, daha önce hiç güreşmediği rakipler var.
Takım kaptanı Serhat Balcı'nın şampiyon olmasını canı gönülden arzu ediyorum. Rakipleri çok zorlu, ama Serhat'ta inanç ve azim var. Cenabı Hak bazı yerlerden kaçırdı, İnşallah burada Allah ona şampiyonluğu nasip etsin.
55 kiloda Ahmet Peker, genç bir sporcu. Kilo düşmeden güreşiyor, rakiplerine göre avantajı var. Burada çalıştığımız gibi süratli güreşirse rakiplerine sürpriz yapabilir.
84 kiloda İbrahim Bölükbaşı ise çok cesaretli ve azimli. Taktiksel küçük hataları var. Bunları orada yapmazsa her rakibini yenebilecek özellikleri olan biri. Hem yukarıdan hem aşağıdan güreşebiliyor, ayaklarını iyi korursa sürpriz yapabilecek sporcuların başında geliyor.”

Özellikle batıda “Önemli olan olimpiyatlara katılmak” diye bir felsefenin olduğunu kaydeden Topuz, “Ben onu kabul etmiyorum. Hedefimiz Londra'da altın madalya ve madalyalar almak. Tabii ki olimpiyatlarda madalya almanın kolay olmadığını da çok iyi biliyoruz. Ancak her zaman '1 altın madalya olsun gerisi ne olursa olsun' diyorum. Tüm sıkletlerde her sporcumuzu altın alacakmış gibi çalıştırıyorum. Ama orada işimiz çok zor. İnşallah altın madalya ve madalyalar alırız” diye konuştu.

“Bu başarı bizim olmayacak”

Türk halkının dualarını beklediklerini dile getiren Yakup Topuz, “Bizi sevenlere sesleniyorum. Bizi herkes sever, ama sevmeyenlerden de dua istiyoruz. Kalplerini bize karşı düzgün tutsunlar” dedi.

“İnşallah güreş camiası olarak bütün kalpler ve gönüller bir olur” diyen Topuz, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu başarı bizim başarımız olmayacak. Yakup Topuz bugün var, yarın yok. Yarın bizim yerimize diğer arkadaşlarımız gelecek. Güreşin seviyesinin düşmesi kimseye kar etmez. Biz burada bir olimpiyat altını alıp, bir ikincilik, bir üçüncülük kazandığımız zaman Türk güreşinin seviyesi yükselecek. Bizden sonra gelenler de güzel bir takım devralırlar.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz