Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Başbakan’ı kim yanıltıyor (2)

SON bir ayda, bu başlık altındaki ikinci yazımız. <br><br>Gerçekten, iyice merak etmeye başladık, bazı teknik konularda, "Başbakan’ı kim yanıltıyor?"

Önceki yanıltmalardan bazılarını, 3 Ocak 2006 tarihli yazımızda sıralamıştık. Örneğin, 2005 yılı için ücretlilerin vergi tarifesinde, üst dilim 5 puan indirildiğinde Başbakan "İşçinin ve memurun ödeyeceği vergiyi 5 puan indirdik" diye açıklama yapmıştı. Oysa, 155 bin YTL’nin üzerindeki ücretlerde, aşan kısım için 5 puanlık indirim yapılmıştı. İşçinin ve memurun hatta Başbakan’ın bile yıllık ücreti, bu sınırı aşmıyordu. Başbakan’a yanlış bir müjde (!) verdirilmişti.

SON YANILTMA

Başbakan, geçtiğimiz cumartesi günü, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın bir bölümünde;

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa devlet tahvillerinden stopaj vergisini biz almaya başladık. Bu bir cesaret işidir" dedikten sonra, "Bugüne kadar gelen iktidarlar, neden bunu yapmadı?" diye soruyordu...

Başbakan’ın açıklamasına göre;

1- Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, devlet tahvillerinden stopaj vergisi ilk kez AKP Hükümeti döneminde alınmış.

2- Bu bir cesaret işi olduğu için, önceki iktidarlar bunu yapamamış!.. Başbakan’ın bu açıklaması, maalesef gerçeği yansıtmıyor.

DOĞRUSU NE?

Öncelikle belirtelim; devlet tahvili faiz ödemesindeki stopaj konusu, teknik bilgiyi gerektiriyor. Başbakan’ın teknik konularda, bir vergi uzmanı gibi bilgi sahibi olmasını beklemek yanlış olur.

Belli ki bu bilgiyi, kendisine birileri vermiş. O da çok emin bir şekilde "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, devlet tahvilinde stopaj vergisinin, kendi dönemlerinde alındığını"
açıklamış.

Oysa, gerçek durum çok farklı. Uzağa gitmeye gerek yok.

- 1 Kasım 1996 tarihinden itibaren ihraç edilen devlet tahvilleri yüzde 10 oranında stopaja tabi tutuldu (Bkz. 31.10.1996 tarih ve 22803 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de (R.G.) yayınlanan 96/8635 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı "BKK").

- 1 Ocak 1997 tarihinden itibaren ihraç edilen devlet tahvili faizleri yüzde 12 oranında stopaja tabi tutuldu (29.12.1996 tarih ve 22862 sayılı R.G, 96/8955 BKK).

- 1 Ocak 1998 tarihinden itibaren ihraç edilen devlet tahvili faizleri yüzde 6 oranında stopaja tabi tutuldu (31.12.1997 tarih ve 23217 sayılı R.G, 97/10421 BKK).

- 1 Ekim 1998 tarihinden itibaren ihraç edilen devlet tahvili faizleri ise yüzde 0 (sıfır) oranında stopaja tabi tutuldu (15.10.1998 tarih ve 23494 R.G, 98/11794 BKK).

Görüldüğü gibi, devlet tahvillerinin stopaja tabi tutulması, Cumhuriyet tarihinde ilk değil.

Bunu, Maliye Bakanlığı ve Hazine’deki bürokratlar da çok iyi bilirler. Belli ki Sayın Başbakan’ı, başkaları yanıltmış!

BANKA ORTAKLIĞI

Geçtiğimiz hafta, Başbakan’ın yanıltıldığı bir diğer konu da T.İş Bankası - CHP’nin ortaklık ilişkisiyle ilgiliydi. Başbakan, "CHP’nin dünyada bankası olan tek siyasi parti olduğunu"
belirterek, Atatürk’ün evlatlığı Ülkü Adatepe’nin mağdur edildiğini açıkladı.

Bu açıklama, büyük ses getirdi. Çok kişi, CHP’nin İş Bankası’ndan şimdiye kadar yüz trilyonlarca lira gelir elde ettiğini düşündü. Sonra gerçek durum hem banka Genel Müdürü Ersin Özince hem de parti yetkililerince açıklandı. CHP’ye, şimdiye kadar bankadan ödenen bir kuruş dahi yoktu. Olması da hukuken mümkün değildi. Evlatlık denilen, aslında Atatürk’ün manevi kızı olan Ülkü Adatepe’ye de iki profesör maaşı kadar yani net 5 bin YTL (5 milyar lira) aylık ödendiği, yine belgeleriyle açıklandı.

Belli ki bu konularda da birileri yine Sayın Başbakan’ı yanıltmıştı!..

Lichtenberg’in, "İki kere iki dört eder dense bile bir kez kuşkulan ve araştır" sözünde olduğu gibi, Sayın Başbakan’ın da, teknik bilgiyi gerektiren konularda, açıklama yapmadan önce bir kez daha araştırmasında yarar var...
X