Dünya Haberleri

DÜNYA

  Başbakan: Her türlü olasılığa hazır olun

  Hürriyet Haber
  29 Aralık 2001 - 15:03Son Güncelleme : 29 Aralık 2001 - 15:03

  Hindistan Başbakanı AtalBehari Vajpayi, Hint halkına, Pakistan`la krizde "her türlü olasılığa" karşı hazır olması çağrısı yaptı.

  Başbakan, partisi milliyetçi BJP`nin bir toplantısında yaptığı açıklamada, ``Bu aşamada, tüm yurtseverlerime haklı davamızda birlik, cesaret ve azami güven içinde her türlü olasılığa hazır olmaları çağrısı yapıyorum`` diye konuştu.

  Vajpayii, amaçlarının Pakistan kaynaklı terörizmi ortadan kaldırmak olduğunu belirterek, bu amaca ulaşmak için ellerindeki tüm araç ve kaynakları kullanacaklarını söyledi.

  Vajpayii, Hindistan`ın terörizme karşı mücadelesini sulandırma yönündeki dış baskıya boyun eğmeyeceklerini de belirtti.

  PAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: BARIŞI TEHDİT

  Pakistan Dışişleri Bakanı Abdül Settar, İslamabad`da düzenlediği basın toplantısında, Hindistan`la gerginliğin tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek, bölgedeki Hint askeri birliklerinin ``barışı tehdit`` ettiğini söyledi.

  Pakistan`ın yerel, bölgesel, konvansiyonel veya nükleer, hiçbir şekilde savaş istemediğini söyleyen Settar, ``Nükleer silahlar korkunçtur ve hangi ülke için olursa olsun bu silahların kullanılması mantıklı değil`` diye konuştu.

  Abdül Settar, Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii arasında bir görüşme talebinde bulunmayacaklarını, ancak sınırdaki gerginliği ortadan kaldırmak için görüşmek istediklerini bildirdi.

  Gerilimi azaltmak için Müşerref`in Vajpayii ile görüşmekten memnuniyet duyacağını belirten Settar, ``Belli bir teklifte bulunmadık. Hint tarafında bu yönde istek varsa, kuşkusuz bir görüşme ayarlanacaktır`` dedi.

  KAZAYLA PATLAYAN MAYINLAR

  Öte yandan Pakistan sınırına mayın yerleştirirken, mayınların kazayla patlaması sonucu ölen Hintli askerlerin sayısı 19`a ulaştı. Patlamada Hintli 5 asker de yaralandı.

  Olay, Hindistan`ın batısındaki Racastan eyaletinin Caysalmer kentine 70 km uzaklıktaki sınır karakolunda meydana geldi.

  Askerlerin 15`inin patlama anında, 4`ünün hastanede öldüğü, patlayan mayın sayısının bilinmediği belirtildi.
    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı