Dünya Haberleri

  Başbakan gidene kadar muhalefet yangını söndürdü

  Hürriyet Haber
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya’nın ormanları cayır cayır yanarken, yangınlar bile siyasi tartışma meselesi oldu. Tatilde olan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero geri dönene kadar ana muhalefet lideri Mariano Rajoy, eline hortumu alarak Galiçya’daki orman yangınlarını söndürme çalışmalarına katıldı.

  Galiçya bölgesinde eş zamanlı çıkan yangınları söndürmeye çalışan itfaiye birliklerine 1200 askeri personelin de destek vereceğini açıklayan Zapatero, önceki gün 10 bin hektar ormanlık alanın cayır cayır yanmasının ardından dün bölgeye gitti. Galiçya’nın başkenti Santiaga de Compostela’da düzenlediği basın toplantısında bakanlarının yangınları kontrol altına almak için seferber olduğunu söyledi.

  Kamuoyu araştırmalarında Zapatero’nun Sosyalist Partisi önde giderken, Başbakanın tatilde olmasını fırsat bilen muhalefetteki Halkçı Parti lideri soluğu Galiçya’da aldı. Rajoy, "Ormanlar sekiz gündür yanıyor ve hiçbir şey yapılmıyor" diye hükümeti eleştirirken 2002 yılında Galiçya’da Prestige tankerinin yol açtığı petrol felaketinin kontrol altına alınmasında eski Halkçı Parti hükümetin daha etkili olduğunu savundu.

  Galiçyalı yetkililere göre kundaklama sonucu çıktığı sanılan ve üç kişinin ölümüne yol açan yangınla mücadele için 7 bin itfaiye görevlisi, 500 araç ve 60 uçakla operasyonlar sürüyor. Zapatero, kundaklamalarla ilgili 14 kişinin gözaltına alındığını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı