Dünya Haberleri

  Başbakan Erdoğan'ın Bişkek ziyareti Kırgız medyasında

  A.A.
  04.02.2011 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bişkek ziyareti, Kırgızistan medyasında geniş yer aldı.

  Gazeteler, Başbakan Erdoğan'ın 1-2 Şubat tarihindeki ziyaretini "Kırgız devletine ve halkına destek olarak" nitelendirdi.

  Bazı gazeteler, Başbakan Erdoğan'ın Kırgız parlamentosunda milletvekillerine seslendiği sırada söylediği, "Birlikte güçlü bir Orta Asya kuracağız" sözlerini başlıklarına çıkardı.

  Haberlerde, ziyaretin, Kırgızistan'da geçen yıl yaşanan halk devrimi ve iktidar değişikliğinden sonra bu ülkeye üst düzeyde yapılan ilk resmi ziyaret olmasının önemine değinildi.

  Slovo Kırgızistan (Kırgızistan Sözü) gazetesi, "Kırgızistan ile Türkiye bir dilde konuşuyor" ifadesini manşete taşıdı ve Türk hükümetinin son yıllarda dünya arenasındaki siyasi ve ekonomideki rolüne işaret etti.

  Türkiye'de istikrarlı büyüme ve ekonomideki başarılarından söz eden gazeteler, Türkiye'nin Kırgızistan'a yardım ve desteğini esirgenmediğini vurguladılar.

  Veçerniy Bişkek (Bişkek Akşamı) gazetesi, Türkiye'nin Kırgızistan'a verdiği mali yardımın yanı sıra siyasi ve kültürel desteğinden söz ederek, "Türklerin uğuruna ihtiyacımız var" başlığını kullandı.

  Komsomolskaya Pravda Kırgızistan gazetesi de Türk hükümetini övdüğü haberinde, Türkiye'nin Kırgızistan'a sağladığı mali yardımları ayrıntılarıyla anlattı.

  Gazetelerde, Türkiye'nin Kırgızistan'ı tanıyan ilk ülke olmasından sonra her alanda bir numara olmayı başardığına ve ülkedeki iki halk devriminden sonra yardım elini uzatan ülke olduğuna işaret edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı