« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başbakan Erdoğan'dan olimpiyat yemeği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 Londra Olimpiyatları'na gidecek sporculara Dolmabahçe Sarayı'nda verdiği iftar yemeğinin ardından açıklamada bulundu.

Cem TURSUN / İSTANBUL DHA
SON GÜNCELLEME

 Başbakan Erdoğan Türkiye'nin 2012 Londra Olimpiyatları'na toplam 181 sporcuyla katılacağını belirterek, "Türkiye olarak 2012 olimpiyatların tarihi nitelikte bir çıkarma yapıyoruz. Hükümet olarak sporcuya yaptığımız yatırımların sonucu olarak toplam 181 sporcuyla olimpiyatlara katılıyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak'ı kabul etti. Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Görüşmenin ardından MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, "Çok özel konular değildi. Kısa bir değerlendirme oldu, kendilerine bazı konuları arz ettim, görüşlerini aldım, faydalı bir görüşme oldu" dedi. Olpak, açıklamanın ardından çalışma ofisinden ayrıldı. Ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte ofisten ayrılarak Dolmabahçe Sarayı'na geçti. Burada 2012 Londra Olimpiyatları'na gidecek sporculara iftar yemeği verdi. İftarın ardından sporculara seslenen Başbakan Erdoğan, "Tarihimizde en fazla sporcuyla en fazla branşta katıldığımız bu oliimpiyatlarda tarihimizdeki en fazla madalyayı da alarak döneriz inşallah. 2012 Londra Olimpiyat oyunlarında sizlerin başarılarıları 2020 olimpiyatlarına ev sahibi olmamız için katkı sağlayacaktır. Hükümet olarak 2020 Olimpiyatlarının istanbul'da yapılması için ciddi lobi ve diplomasi faaliyeti içindeyiz" ifadelerini kullandı.

 OLİMPİYAT YEMEĞİNDEN FOTOĞRAFLAR - FOTO GALERİ

BAŞBAKAN DERYA BÜYÜKUNCU'DAN NE İSTEDİ?

 Başbakan milli yüzücü Derya Büyükuncu'dan olimpiyatlarda madalya beklediğini söyleyerek, Türkiye'nin dört bir yanını yarı olimpik yüzme havuzlarıyla donattıklarını ve Büyükuncu'nun bu havuzlardan şampiyon sporcular yetiştirmesini istedi.

 "YAKUP HOCAM BUNLARA KÜNDEYİ ÖĞRET"

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ayrıca milli güreşçilerden de madalya bekledi. Erdoğan ardından güreşçilere dönerek "Eskiden künde atardınız. Yakup (Topuz) hocam bunlara kündeyi öğretmiyor musun?" dedi.

SPORCULARA ALTIN YAĞMURU

 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak milli sporculara altın dağıtıldı. Sporculara 60, antrenörlere ise 30 cumhuriyet altını verildi.  

BAŞBAKAN İMZALI IPAD

Londra’ya gidecek sporcular için şimdiden adım attıklarını belirten Erdoğan, 60 Cumhuriyet altını bedelin sporcuların banka hesaplarına yatırıldığını söyledi. Sporculara ayrıca kendi imzasını taşıyan bir ipad hediye eden Erdoğan, “Ayrıca oradan derecelerle dönerseniz bu bize ayrı bir mutluluk kazandıracak” dedi.

Türkiye-Angola maçını izleyecek

Olimpiyatların ilk üç gününde Londra’da olacağını belirten Erdoğan, İngiltere Başbakanı Cameron’ın davetiyle Türkiye-Angola Kadın Basketbol maçını birlikte izleyeceklerini söyledi. Erdoğan, fırsat bulması durumunda bazı müsabakaları daha seyredeceğini açıkladı.

2020 logosunu tanıttı

Erdoğan, daha sonra sporculara tek tek hediye çeki ve iPad verdi. Daha sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Başbakan Erdoğan, ayrıca, 2020 Olimpiyatları için hazırlanan logoyu tanıttı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler