Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başbakan Erdoğan'a, CHP'lilerden tepki

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  05.05.2010 - 13:19 | Son Güncelleme: 05.05.2010 - 13:19

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü Hitler'e benzetmesine CHP örgütlerinin tepkisi sürüyor. İzmir'de İnönü'nün doğduğu evde toplanan CHP'liler, Başbakan Erdoğan'a yanıt verirken, “70 yıl öncesine gideceğine 15 yıl öncesine git de Hikmetyar'ın dizinin dibinde eteğini öptüğün fotoğrafları anlat” dedi.

  CHP İzmir örgütü, her yıl doğum gününü kutladıkları İsmet İnönü'nün müzeye dönüştürülen evinde bu kez Başbakan Erdoğan'ı protesto etmek için toplandı. Konak Arapfırını Mevkii'ndeki evde İnönü büstünün arkasında biraraya gelen CHP'li yaklaşık 100 kişilik grup, Başbakan Erdoğan'ı kınadı. CHP İzmir İl Sekreteri Hüseyin Mutlu Akpınar, şunları söyledi:
  “Eğer Başbakan ‘müslümanım’ diyorsa, müslümanlıkta ölmüş insanın arkasından konuşulmaz. Başbakan 70 yıl öncesine gideceğine 15 yıl öncesine gitsin de tarikat şeyhlerinin, Hikmetyar'ın dizinin dibinde, eteğini öperkenki fotoğrafını anlatsın. Türkiye'nin aydınlık geleceğine yön vermiş birine dil uzatmak Erdoğan gibi sağ, sığ düşünen, gericiliği kendine yol edinen bir insana düşmez. Erdoğan'ın ifadeleri çok fazla. ‘Ben bir yere gelebilmek için papaz elbisesi bile giyerim’ diyen bir Başbakan. Böyle bir genel başkanın Türk halkının değerleriyle oynama hakkı yoktur. Eğer bu kadar tarihi bilgisi varsa medyada genel başkanımızla tartışsın. Bu tartışmayı da İzmir'de yapsın. 1946 yılında çok partili sisteme geçişte İnönü isteseydi bugün Başbakan'ın yaptığı anayasa değişikliği ile kendi padişahlık dönemini hazırlardı. İsteseydi tek lider olarak kalırdı. Türkiye'nin geleceği adına çok partili sisteme geçti. Ona sen dil uzatamazsın. Sen bugün dünyanın geri kalmış ülkelerindeki başkanlık sistemini Türkiye'ye getiremezsin. Başbakan bir daha konuşurken dikkatli konuşsun. Hele İsmet Paşa'ya Cumhuriyet tarihinin önemli isimlerine dil uzatmasın. Tarih kitabı okusun ve öğrensin.”

  CHP Konak İlçe Başkanı Aytekin Tunus, Erdoğan'ın ‘Ananı da al git’, ‘Başbakansın asarsın da kesersin de’ sözlerini hatırlattı. Bu anlayıştaki bir Başbakan'ın ülkenin demokrasiye geçişinde öncülük yapan İnönü'ye saldırmasının Türk halkının vicdanında derin bir yara bıraktığını kaydeden Aytekin Tunus, şöyle dedi:
  “Ziya Paşa'nın söylediği gibi ‘aynası iştir kişinin.’ Başbakan'ın demokrasi anlayışı da budur. Başbakan unutmamalıdır ki eğer İnönü çok partili sisteme geçmeseydi kendisi o koltukta olmayacaktı. Bunu bir nankörlük olarak alıyoruz. Amaçları belli; cumhuriyeti ve değerlerini ortadan kaldırmak. Kurumları sattılar, şimdi sıra cumhuriyetin kurucularına geldi. Cumhuriyetin ikinci adamından sonra sıra kime geliyor? Tabii ona güçleri yetmiyor. Ama içlerinden bazıları ‘ha gayret az kaldı’ diyorlar. İsmet Paşa, Lozan kahramanı olarak biliniyor. Şu anda Sevr yanlıları çok mutludur. Ancak yok öyle yağma. Biz CHP'liler, Atatürkçüler, cumhuriyetin kurumlarını ve kurucularını ne pahasına olursa olsun sonuna kadar savunacağız. Sözlerimi İnönü'nün söylemiyle bitiriyorum ve Başbakan'a ‘Hadi canım sen de’ diyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı