Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan Rusya'da

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  18.07.2012 - 09:24 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti için Rusya'ya gitti. Heyetiyle birlikte Moskova’ya varan Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesi kısa bir süre önce başladı.

  Erdoğan'a Rusya ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile MİT Müsteşarı Fidan da eşlik ediyor.

  Başbakan Erdoğan, Rusya’ya hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la yaklaşık yarım saat görüştü.

  Erdoğan-Putin görüşmesi TSİ 13.45’te başladı. İki lider görüşme öncesi basının önünde kısa bir açıklama yaptı.

  Putin, ikili ilişkilerin öneminden ve artan ticaret hacminden bahsetti, Erdoğan ise enerji projeleri ve nükleer işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

  KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

  Erdoğan’ın ziyaretinden kısa bir süre önce Kremlin konuyla ilgili açıklama yaptı. Kremlin, iki lider arasında ele alınacak konuların başında Suriye krizinin bulunduğunu açıkladı.

  Kremlin Sarayı’ndan temaslarla ilgili yapılan resmi açıklamada, “Rusya ve Türkiye arasında ikili ilişkiler yanı sıra uluslararası konular ve özellikle Suriye krizi de geniş biçimde ele alınacak. İki ülke lideri bu konuda (saat ayarı) şeklinde tanımlanabilecek teatide bulunacak” denildi.

  Rusya’nın resmi RIA haber ajansı ise Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin boyutunu gözler önüne sererek, “Rusya Türkiye’nin birinci dış partneri. Türkiye ise Rusya’nın Avrupa’daki Almanya’dan sonra ikinci partneri. 2011 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 38.1 milyar dolara yükselmiştir. Geçen yıl 3.5 milyon Rus vatandaşı vizesiz Türkiye’yi ziyaret ederek tatil yapma imkanı bulmuştur. Türkiye’de Rus yatırımları da geçen yıl artış kaydederek 1.1 milyar dolara ulaşmıştır. Enerji projeleri arasında ise 20 milyar dolarlık Akkuyu nükleer santral projesini göstermek gerek” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı