Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan’ın sözleri bir tehdittir

  Hürriyet Haber
  13.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda dün “Türkiye’deki Durum” başlıklı oturumda Gezi Parkı olayları tartışıldı.

  AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda, Başbakan’ın “Bu Erdoğan değişmez” sözlerini tehdit olarak yorumladı.CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’ı hedef alan sözleri yüzünden polemik yaşayarak Türkiye’de ünlenen AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, oturumda söz aldı. Swoboda, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Bu Erdoğan değişmez” sözleriyle ilgili “Bu bir tehdittir. Türkiye’yi AB değerlerinden uzaklaştırmak istemiyorsa değişmeli” dedi. Swoboda şöyle devam etti:

  “Başbakan’ın derin devlet yapılarıyla mücadelesinin takdir edilmesi gerekiyor. Ama gösterilerde hem üniformalı polisler hem de sivil polisleri görüyoruz. Demek derin devlet hâlâ burada ve derin devleti kendi kullanıyor. Bu kadar çok gazeteci hapisteyse, bunun demokrasiyle bir ilgisi yoktur. Erdoğan Arap dünyası için rol-model olmak istiyorsa, değişmek zorundadır. Bu haliyle, Türkiye’nin Avrupa’da yeri yok.”

  Gazeteci hapishanesi

  Swoboda’nın ardından söz alan Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Grubu’ndan Guy Verhofstadt ise “Gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi Türkiye. Bu çoğunluğun tiranlığıdır. Bu konuda Rusya’da Putin’i, Macaristan’da Urban’ı gördük. Şimdi de Türkiye’de Erdoğan’ı görüyoruz. Ben seçilmiş bir hükümete karşı değilim. Ama demokrasinin giderek kötüleştiğini söylüyorum. Son olarak, biz grup olarak Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz. Ama AB’nin prensiplerine sırtını dönen bir Türkiye’yi değil.”

  İRLANDALI VEKİLDEN TÜRKÇE ÇAĞRI

  Avrupa Birleşik Sol - Kuzey Yeşil Sol Konfederal Grubu’ndan Paul Murphy ise Gazi Mahallesi’nde düzenlenen protestolara değindi ve Türkiye genelindeki göstericilere seslenerek, “Devam edin” mesajı verdi. Murphy’nin İngilizce yaptığı konuşmada Türkçe “Tayyip istifa”  ifadesini kullanması dikkat çekti.

  Gül’e övgü var

  AP, bugün Türkiye’deki gelişmeler hakkında karar tasarısı oylayacak. Doğan Haber Ajansı’nın aktardığına göre, taslak metinde Türkiye’ye sert eleştiriler getiriliyor. Metinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül övülürken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a eleştiriler getirildiği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı