Gündem Haberleri

  Başbakan Erdoğan: Hamas İsrail Devleti'ni tanımalı

  A.A
  28.01.2006 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep tayyip Erdoğan, İspanyol El Pais gazetesinde bugün yayımlanan demecinde, “Hamas, İsrail Devleti'ni tanımalı” dedi

  Filistin'deki genel seçimlerle ilgili yapılan röportajda Erdoğan, halkın kararına saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

  “Seçimleri Hamas kazandı. Hoşumuza gitse de gitmese de Filistin halkının kararına saygı göstermeliyiz. Eğer önyargıyla karşılık verirsek demokrasiye zarar verebiliriz. Hamas ve İsrail eski alışkanlıkları bir kenara bırakmalı ve demokrasi sürecinin devam etmesine izin vermeli.

  İsrail devletinin yanında bir Filistin devletinin mevcudiyetini hissetmek önemli. Hamas, İsrail'i tanımamanın gelecekteki uluslararası ilişkilerinde çok az yardımı olacağını bilmek zorunda. Aynı sonuç İsrail'in Filistin'deki seçimleri tanımaması durumunda da geçerli.”

  “Türkiye, iki taraf arasında gerek İsrail'in gerekse Filistin'in iyiliği için arabulucu bir rol oynayabilir” diyen Erdoğan, bu konuyu Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile konuştuklarını ve İslam Konferansı'nın da önemli bir iş başarabileceği hususunda hemfikir olduklarını söyledi.

  Başbakan Erdoğan, Hamas'ın El Fetih'e birlikte çalışma teklifi götürmesinin önemli olduğunu belirterek, Hamas'ın terörist faaliyetlerini ve silahı bırakmak zorunda olduğunu, Hamas ile konuşan herkesin bunu vurgulaması gerektiğini kaydetti.

  Erdoğan, “Aşırıcılık hiç kimseye yarar sağlamaz. Hamas ile diyalogdan kaçmakta yanlış bir pozisyon olur. Ben, geçmişteki Hamas ile şimdi Hamas'ın aynı olmadığını düşünüyorum. Çünkü şimdiki sorumlulukları çok farklı. Hepimiz biraz sabır gösterip neler yapacağını görmeliyiz” yorumunda bulundu.

  “İran'ın nükleer programından dolayı Avrupa ve ABD tarafından yalnız bırakılmasına katılıyor musunuz?” sorusunuysa Başbakan Erdoğan, şöyle yanıtladı:

  “Kitle imha silahları, dünya barışı için bir tehdit ve biz dünya barışını destekliyoruz. Bu görüşü benimseyen ülkelerin yanındayız. Diğer yandan eğer bir ülke enerjiyi barışçıl amaçlar için kullanmak hedefindeyse buna karşı çıkmak iyi değil. Eğer İran Uluslararası Atom Enerjisi'ne açıksa, buna itiraz edilemez.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı