Eğitim Haberleri

  Başbakan Erdoğan’a fahri doktora

  AA
  30.09.2013 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Pamukkale Üniversitesi tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan'a fahri doktora unvanı verildi. Başbakan Erdoğan "Eğitimin önünde hiçbir engel tanımıyoruz. Şu anda burs ve eğitim olarak 1 milyonu aşkın öğrenciye burs ve kredi veriyoruz. Anaokulundan doktoraya, hatta beşikten mezara kadar yaşam boyu, en kaliteli eğitimi 76 milyona sunmanın mücadelesini veriyor, çok önemli gelişmelere de şahit oluyoruz" dedi.

  Pamukkale Üniversitesi’nde yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış töreninde Başbakan Erdoğan'a fahri doktora unvanı verildi.

  Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, üniversite senatosunun Başbakan Erdoğan'a kamu yönetimi alanında fahri doktora verilmesi kararını okuyarak üniversite çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bağcı, daha sonra Erdoğan'a fahri doktora unvanı vererek cübbesini giydirdi.

  Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Üniversite Senatosuna ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanına fahri doktora unvanı için teşekkür etti. Erdoğan üniversitede yapımı tamamlanan 10 farklı eser ve hizmetlerin eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.

  2013 yüksek öğrenim bütçesi 15 milyar lira

  Erdoğan, 2002 yılında yüksek öğrenim bütçesinin 2,5 milyar lira olduğunu anımsatarak, 2013 yılında ise bu bütçenin, 2002 yılına göre yüzde 510 artışla 15 milyar liraya çıktığına anlatarak şöyle konuştu:

  "11 yıl önce 53'ü devlet, 23'ü vakıf olmak üzere toplam 76 üniversitemiz vardı. 11 yıl içinde 51 devlet, 48 vakıf olmak üzere 99 yeni üniversite kurduk. 104 devlet, 71 vakıf olmak üzere üniversitelerimizin Türkiye'deki toplam sayısı 175'e ulaştı. Artık Türkiye'de üniversitesi olmayan ilimiz yok. Şu anda 81 vilayetimizin tamamında üniversite var. Tabii eleştiri almıştır bizim bu anlayışımız. Bunu biliyoruz fakat biz de özelikle ülkemizin 'göç' denilen sıkıntılı yapısını, anlayışını geri çevirmek ve sosyal noktada fakir fukara, garip gurebayı, olur ya kendi ilinde çıkıp da farklı bir yerde okuma imkanı elde edemeyenlerin, kendi ilinde ilk, orta, lisesini bitirsin, tercihlerinde kendi ilini yapmak suretiyle orada da üniversitesini okuma şansına sahip olsun düşüncesinden hareketle buna ağırlık verdik. İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki illerimizde de üniversite sayıları ikiye, üçe yükseldi. Buna paralel olarak yeni kurulan 51 devlet üniversitemize, 106 bin kadro ihdas ettik."

  Başbakan Erdoğan, Denizlili iş adamlarının "devlet versin, ben yapayım" anlayışıyla hareket etmeyen, kendi öz sermayesi ile kendi ayakları üzerinde duran bir yapısı bulunduğunu ve bu anlayışıyla Denizli'yi dünyada saygın bir yere taşıdıklarını belirtti.

  Başbakan Erdoğan, Pamukkale Üniversitesi’ndeki tören dolayısıyla tüm üniversitelerdeki yeni akademik yılın hayırlı olmasını ve başarılı geçmesini de diledi. Erdoğan, hükümetleri döneminde eğitim alanında "sessiz devrim" gerçekleştirdiklerini, çok önemli atılımlar yaptıklarını anlattı.

  Başbakan Üniversitelerdeki nitelikli akademik personel ihtiyacını karşılamak üzere her yıl dünyanın en iyi okullarında öğrenim görmek üzere, ciddi sayıda öğrenci gönderdiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan, 5 yılda 5 bin öğrencinin yurt dışına gönderilmesi projesi kapsamında, bugüne kadar 3 bin 97 öğrencinin yabancı dil, yüksek lisans ve doktora eğitimi için gönderildiğini söyledi.

  Başbakan Erdoğan, öğrencilere yönelik destekleme çalışmalarını da anlatarak, üniversitelerdeki her türlü eylemde "parasız eğitim, harçlara son" gibi sloganlarla dile getirilen üniversite harçlarının kendi iktidarları döneminde kaldırıldığını söyledi.

  Erdoğan, "Biz, hiçbir hükümetin kulak vermediği bu sese kulak verdik. Üniversitelerde birinci öğretimde öğrenci katkı paylarını kaldırdık. Artık, açık öğretim öğrencilerinden de harç alınmıyor. Onu da kaldırdık. Şartlar olgunlaştıkça, imkanlar elverdikçe eğitimle ilgili her türlü iyileştirmeye, adımı atmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  365 yurtta 303 bin öğrenciye hizmet veriliyor

  Başbakan Erdoğan, 2002 yılında 193 yurtta 188 bin öğrenciye hizmet verilirken, şu anda 365 yurtta 303 bin öğrenciye hizmet verildiğini anlattı. Başbakan Erdoğan, burs ve kredilerde yüzde 522 oranında iyileştirme gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

  "Öğrenci bursları neydi 45 liracık. Şu anda burs ve kredi 280 liraya çıktı, Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalıyorsa beslenme yardımı olarak da 200 lira veriyoruz, 480 lira. Yüksek lisans öğrencisi 11 yıl önce 90 lira alıyordu, bugün 560 lira alıyor. Doktora 135 lira alıyordu, bugün 840 lira. İsteyen her öğrencinin istisnasız durumuna göre kredi ya da burs olacak şekilde bu ödemeyi aylık olarak yapıyoruz. Fakat nedense bazı öğrencilerimiz ısrarla 'burs olsun, kredi olmasın' diyor. Biz de diyoruz ki 'bunun olması, hepsinin burs olması mümkün değil.' Bu terazi, bu sıkleti de çekmesi lazım. Aslında kredinin faydası da var. Nedir o faydası? Siz üniversiteyi bitireceksiniz, sonra sigortalı bir işte işe başladığınız andan itibaren ödeme başlayacak, ödeme kolaylıkları da zaten gayet uygun.

  Eğitimin önünde hiçbir engel tanımıyoruz. Şu anda burs ve eğitim olarak 1 milyonu aşkın öğrenciye burs ve kredi veriyoruz. Anaokulundan doktoraya, hatta beşikten mezara kadar yaşam boyu, en kaliteli eğitimi 76 milyona sunmanın mücadelesini veriyor, çok önemli gelişmelere de şahit oluyoruz. İdeal noktada değiliz, bunun farkındayız ama bunu siz değerli hocalarımızla aşacağız. Akademisyen noktasında sıkıntımız var. Bizim çok daha fazla sayıda akademisyene ihtiyacımız var."

  Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından üniversitede yapımı tamamlanan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, otomotiv teknolojileri araştırma laboratuvarları, gıda mühendisliği laboratuvarları, kampüs altyapı saha düzenlemesi, tıp fakültesi eğitim blokları gibi yapımı tamamlanan tesislerin açılışını yaptı.

  Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda, fahri doktora ünvanı nedeniyle Pamukkale Üniversitesi Rektörü, senatosu ve tüm mensuplarına şükranlarını sunarak, açılışını yaptıkları eser ve hizmetlerin hayırlara vesile olmasını diledi.

  Açılışa Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Denizli ve çevre illerin milletvekilleri, akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı