Başbakan Ecevit: IMF'ten borç istemedik

Hürriyet Haber
21 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ocak 1999 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin ilk üç ayda 24 milyar doları bulan dış borcunun karşılanması için IMF'ten borç istenmediğini açıkladı. Ecevit, dış borç ödemesinde ‘‘gecikme ve aksama’’ olmayacağını da söyledi. Ecevit bu açıklamayı dün öğleden sonra eşi DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'le birlikte genel merkezde partililerle bayramlaştırken yaptı.

Türkiye'nin dış borç ödemesi için IMF'den borç talep edilip edilmediği sorusu üzerine Ecevit, ‘‘Bizim IMF ile ilişkilerimiz var. Fakat ilk üç ayda 24 milyar doları bulan borçlarımızın karşılanabilmesi için IMF'den borç talep ettiğimiz doğru değil’’ yanıtını verdi. Ecevit sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Ben borçlarımızın ağırlığını da biliyorum. Ama Türkiye hiçbir zaman borçlarının ödenmesini aksatmamıştır. En yoksul dönemde, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Osmanlı devletinin bile borçlarını ödemiştir. Bu konuda gecikmemiz, aksamamız söz konusu olmayacaktır. Fakat Türkiye, dünyadaki ekonomik krizden etkilenen ülkelerden biridir. Bu konuda gerek Uluslararası Para Fonu, gerekse başka finans kuruluşlarının desteğini bekliyoruz.’’

Ecevit, Bankalar Kanunu tasarısının öncelikle ele alınması gereken ve çok bir önemli bir konu olduğuna da dikkat çekerek, ‘‘O yasa çıkarsa, semeresini de seçimden sonra iktidara gelen parti alacaktır. Umarım o parti biz oluruz’’ diye konuştu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı