VAN HABERLERİ

Başbakan Davutoğlu'nun Van gezisi

AA / Sıtkı Yıldız
04.12.2014 - 17:20Son Güncelleme :

YEREL HABERLER VAN

AA / Sıtkı Yıldız

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hafta sonu yapacağı ziyaret öncesi değerlendirme toplantısı düzenledi.

Açıklamayı okuyan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halit Yakut, kentte son zamanlarda artarak devam eden ekonomik sıkıntıların olağan yaşamı durma noktasına getirdiğini belirterek, ilin sivil toplum kuruluşları olarak daha önce yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını söyledi.

Bu nedenle bir araya gelerek tüccar ve esnafın sorunlarını kamuoyu ve ilgili mercilere duyurma ihtiyacı hissettiklerini vurgulayan Yakut, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hafta sonu yapacağı Van ziyaretinden umutlu olduklarını ifade etti.

Yakut, 2011 yılında meydana gelen iki yıkıcı deprem sonrası kentte ekonomik kriz yaşandığını ve krizi aşmak için uygulanan yöntemlerin etkili olamadığını bildirerek, şöyle konuştu:

"Depremin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen kent ekonomisi ayağa kalkamamış, aksine çöküş sinyali vermektedir. Son bir yıl içinde protesto edilen çek, senet sayısı ile kredi kullanım oranlarında büyük artış meydana gelmiştir. Bütün tüccar ve esnafımız yok olmaya mahkum edilmiştir. Şüphesiz ki kentimizin çok sayıda ekonomik ve sosyal sorunu bulunmaktadır. Ancak burada acil önem arz eden birkaç konuya değinmek istiyoruz. Deprem sonrası mücbir sebep ilan edilmesi nedeniyle ötelenen vergilerin ödemelerinin başlayacak olması tüccar ve esnafımızı kara kara düşündürmektedir. 3 yıldan bu yana her platformda dile getirdiğimiz vergi terkini, 1999 Kocaeli depreminde uygulanmasına rağmen, ne yazık ki ilimizde karşılık bulamamıştır. Terkin talebimizin kabul edilmemesi, buna karşılık sürekli erteleme yapılması, kısa vadede nefes aldırsa da kent ekonomisine ve esnafa hiçbir katkı sağlamamaktadır."

Deprem sonrası imar planının geç uygulamaya sokulmasının kent ekonomisi için önem arz eden inşaat sektörünü de durma noktasına getirdiğine değinen Yakut, kentsel dönüşümün Van'da kamu eliyle hayata geçirilmesinin ise elzem bir konu haline geldiğini kaydetti.

Yakut, uzun zamandır gündemde yerini koruyan çevre yolu projesinde aksaklıklar yaşandığına işaret ederek, "Bölgenin yöneten ve yönlendiren kenti konumunda bulunan ilimizin gelişmesi ve kalkınmasında önem arz eden çevre yolunun önündeki en büyük engel 18. madde uygulamasıdır. 41 kilometrelik çevre yolunun 18. madde uygulamasına takılıp kalması, Van'a reva görülen en büyük kötülüktür. Bu anlaşılmaz handikap, Van için olumsuz bir durum teşkil etmektedir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Davutoğlu'nun Van gezisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  12:13
 • İkindi
  14:40
 • Akşam
  16:55
 • Yatsı
  18:28
Sayfa Başı