EDİRNE HABERLERİ

Başbakan Davutoğlu'nun plaket yerine fidan dikilmesi önerisi

AA / Salih Baran
19 Aralık 2014 - 12:24Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 12:24

- TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ataç: - "Ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları erozyonun önlenmesi için en etkin çalışmalardır. Bu anlamda Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun plaket hediye edilmesi yerine fidan dikmek gibi doğaya dost bir uygulamaya yönlendirmesini olumlu görüyoruz"

AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ziyaretlerde plaket alıp vermek yerine ağaç dikimini tavsiye etmesini doğaya dost bir uygulama olarak gördüklerini belirtti.

Ataç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TEMA'nın 22 yıldır erozyonla mücadele ettiğini ve doğal varlıkların korunması adına çalışma yürüttüğünü anımsattı.

Erozyonun Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Ataç, şunları kaydetti:

"Tarım alanlarımızın yüzde 59'u, orman alanlarımızın yüzde 54'ü ve meralarımızın yüzde 64'ünde erozyon görülmektedir. Erozyonun ana nedeni toprakların koruyucu bitki örtüsünden yoksun bırakılmasıdır. Ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları erozyonun önlenmesi için en etkin çalışmalardır. Yetersiz olan orman varlığımız ağaçlandırmalar sonucu artmaktadır. Bu anlamda Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun plaket hediye edilmesi yerine fidan dikmek gibi doğaya dost bir uygulamaya yönlendirmesini olumlu görüyoruz."

Ataç, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen coğrafyalardan biri olan Türkiye'de, toprak ve su varlıklarının korunmasının önemine değindi.

Toprağı korumak ve ekolojik sisteme katkıda bulunmak için ağaçlandırma faaliyetleri ve doğal varlıkları koruma çalışmalarına destek verilmesi gerektiğini aktaran Ataç, şöyle devam etti:

"Bu bakımdan faaliyetlerimizi yürütebilmemiz için gönüllülerimizin ve bağışçılarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bize katılarak doğa koruma çalışmalarımızda etkin rol alacak gönüllülerimizin sayısını hızla artırmaya ihtiyacımız var. Bu vesileyle herkesi fidan bağışı başta olmak üzere tüm faaliyetlerimize destek olmaya davet ediyoruz."

- Başbakan Davutoğlu'nun sözleri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planları'na ilişkin basın toplantısında, "Başbakanlık genelgesiyle bundan sonra başta benim yaptığım ziyaretlerde olmak üzere hiçbir ziyarette yerel yönetimler, valilikler veya diğer kurumlar plaket hediye sunumunda bulunmayacaklar. Eğer hediye edilecekse, şahsen genel uygulama halinde bana yönelen hediyeler bağlamında dile getirmiştim, ağaç dikimi, fidan dikimi olabilir" demişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Davutoğlu'nun plaket yerine fidan dikilmesi önerisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:28
  • İkindi
   17:14
  • Akşam
   20:11
  • Yatsı
   21:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı