Dünya Haberleri

DÜNYA

  Başbakan Davutoğlu'ndan Atina'ya ziyaret

  AA
  05 Aralık 2014 - 16:20Son Güncelleme : 05 Aralık 2014 - 17:42

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti. Yunanistan Cumhurbaşkanı'yla bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, "Siz her şeyi değiştirirsiniz ama coğrafyayı değiştiremezseniz. İyi ki komşuyuz" ifadelerini kullanarak jest yaptı.

  Başbakan Davutoğlu, Atina Uluslararası Eleftherios Venizelos Havalimanı'nda askeri törenle karşılandı. Davutoğlu, tören kıtasını selamladı.

  Başbakan Davutoğlundan Atinaya ziyaret

  Karşılama töreninde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Vasilis Kikilias ve Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras ile diğer ilgililer hazır bulundu.

  Heyette, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da bulunuyor.  Başbakan Ahmet Davutoğlu, törenin ardından Atina'da iki gün sürecek temaslarına, Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas'ı ziyaret ederek başladı. Papulyas, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey Toplantısı'nın başarılı geçmesi dileğinde bulundu.

  Söz konusu toplantıların, iki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunacağını ifade eden Papulyas "Bu toplantılar iyi komşuluk ilişkilerini daha da ileriye götürecek toplantılardır. Sayın Başbakanım, iki komşu ülkeyiz ve komşu olarak kalacağız. Onun için iyi komşuluk ilişkileri elzemdir" ifadesini kullandı.

  Başbakan Davutoğlundan Atinaya ziyaret

  'HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİRSİNİZ AMA...'
  Başbakan Davutoğlu da "Siz her şeyi değiştirirsiniz ama coğrafyayı değiştiremezseniz. İyi ki komşuyuz. Tarihte çok az millet bu kadar ortak özelliğe sahip" karşılığını verdi. Davutoğlu, daha önce Dışişleri Bakanı olarak, Papulyas'ı Türkiye'ye davet ettiğini belirterek, şimdi bu davetini Başbakan olarak yinelemek istediğini kaydetti.

  Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşecek, Türk asıllı Yunan vatandaşlarla Türkiye kökenli azınlık temsilcilerini ayrı ayrı kabul edecek.

  Davutoğlu ve Samaras, Türk-Yunan İş Forumu'nun kapanışında konuşacak. Daha sonra Davutoğlu, Samaras'ın onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

  Etiketler: davutoğlu , atina , Samaras
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı