Gündem Haberleri

  Başbakan Davutoğlu 'Kültürel Kalkınma Eylem Programı'nı açıkladı

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla düzenlenen Kültürel Kalkınma Programı Toplantısı'nda söz alan sanatçı Orhan Gencebay, "Şu anda sanatçılarımızın çok büyük çoğunluğu yaşama zorluğu çekmektedir. Hatta bazıları sefil haldedir. Allah rahmet eylesin Attila Özdemiroğlu gururundan dolayı bazı şeyleri söylemiyordu. Çok zorluklar içindeydi ve dün onu kaybettik" dedi. Başbakan Davutoğlu, Gencebay’ın sözlerinin ardından, "Rahmetli Attila Özdemiroğlu ile zikrettiğiniz husus genel bir mesele olduğu için muhakkak çözmeye çalışacağız. Sanatçılarımızın hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri ele alacağız" diye konuştu. Davutoğlu ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapısını güçlendirmek amacıyla 600 yeni kadro ihdas edeceklerini de belirtti.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Palas'ta düzenlenen tanıtım toplantısı ile "64. Hükümet Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma Eylem Programı"nı açıkladı. 

  Kültürel Kalkınma Eylem Planının çatısının, 8 ana stratejik alandan oluştuğunu ifade eden Davutoğlu, "Her biri aynı zamanda bir hedeftir ve bu hedeflere atılacak adımlar da ayrı ayrı planlanmış durumdadır. Bu 8 başlığın altında toplam 32 eylem yer alıyor" dedi.

  EMEKTAR SANATÇILARA MÜJDE

  Davutoğlu, emektar sanatçılara da bir müjde vererek sanatçılar ve kültür adamlarından gelen talepler doğrultusunda, belli dönemlerde SGK primlerini yatıramayan sanatçıların emekli olmasını kolaylaştıracak bir çalışma başlatacaklarını kaydetti.

  GENCEBAY'IN SÖZLERİNİ DİKKATLE DİNLEDİ

  Başbakan Davutoğlu’nun söz verdiği Orhan Gencebay özetle şunları söyledi:

  Şu anda müzik sektörümüz çökmez üzeredir. Şu anda sanatçılarımızın çok büyük çoğunluğu yaşama zorluğu çekmektedir. Hatta bazıları sefil haldedir. Allah rahmet eylesin Attila Özdemiroğlu gururundan dolayı bazı şeyleri söylemiyordu. Çok zorluklar içindeydi ve dün onu kaybettik. Attila Özdemiroğlu en büyük müzik adamlarından biriydi. Ama zorluklarla yaşadı. Son zamanlarda son derece zordu.

  Davutoğlundan AKM açıklamasıDavutoğlu'ndan AKM açıklaması


  Sanatçının ne sağlık ne de emeklilik güvencesi kesinlikle yoktur. Siz yapacağınızı söylediğiniz için içim şu anda kahkaha atıyor. O derece güveniyorum.
  Telif olarak bizim geçen yıl aldığımız miktar brüt 20 milyon Euro’dur. Yarısı hizmet ve stopaj için kesilir.

  Biz 20 milyon Euro telif alırken Almanya’da bu 1,5 milyar Euro’dur. Fransa’da 1 milyar Euro civarındadır. Biz paranın peşinde değiliz ama emeğimizin peşindeyiz.

  Sanat siyaset yapmaz. Siyaseti kişililer yapar. Şu son günlerde bakanlığımızın gönderdiği yasamızın bazı cümleleri bize sunuldu. O sunulan cümlelere olağanüstü üzüldük. Bunların yüzde 70 - 80’ini karşıyız. Ülkemiz maalesef korsan bir ülke olarak görünüyor. Ben bir Türk inanı olarak bundan utanç duyuyorum. Hz Mevlana adalet değerlerin yerini bulmasıdır der. Hepimizin güzel diye gördüğü bir obje varsa yerli yerinde olduğu için güzeldir o.
  Sanatımızın şiddetle ihtiyacı olan şıkları var.

  BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: SİZİ ÜZEN BİZİ DE ÜZER

  Başbakan Davutoğlu ise Orhan Gencebay’ın sözlerinin ardından şunları söyledi:

  Rahmetli Attila Özdemiroğlu ile zikrettiğiniz husus genel bir mesele olduğu için muhakkak çözmeye çalışacağız. Sanatçılarımızın hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri ele alacağız. Telif hakları ile ilgili, bu insani ve hukuki bir konudur. Sizin emek verdiğiniz, ürettiğiniz bir fikir, bir eser bir yerde kullanılır. Burada bir kul hakkı bir insan hakkı var. Bunu istismar edilmesinin önüne geçmek lazım.

  Başkalarının rant elde ettiği gerçek sahibinin ise istifade edemediği bir durum söz konusu. Yasa teklifini sizin kanaatlerinizi almak için gönderdik. Orada sizi üzen bizi de üzer. Neyse beklentilerinizi karşılamayan hususları Kültür Bakanımız'a da ifade edin. Hukuk dili bazen edebiyat ve sanat dili gibi kulağa hoş gelmiyor. Keşke yasaları da şiir gibi yazabilseydik.

  600 YENİ KADRO ALINACAK

  Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantıda önemli mesajlar paylaştı.

  Davutoğlu bu yıl içerisinde özel tiyatrolara olan devlet teşviğini 9 milyon liraya çıkaracaklarını ve Kültür Bakanlığı'na 600 yeni kadro ihdas edeceklerini söyledi.

  Ankara Palas'ta hükümetin kültür eylem planını açıklayan Davutoğlu, "2015 yılında özel tiyatrolara verdiğimiz 4.5 milyon liralık teşviki, yüzde 100 artırarak 2016 içerisinde 9 milyon liraya çıkaracağız" diye konuştu.
  Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapısını güçlendirmek amacıyla 600 yeni kadro ihdas edeceklerini de belirtti.

  Davutoğlu, fikir ve sanat eserlerini korumak amacıyla telif hakları yasasını Mayıs'ta Meclis'e sunacaklarını da vurguladı.
  Bu yıl içerisinde 18 yeni müze açılacağını kaydeden Davutoğlu, eylem planı içerisinde yer alan bazı diğer başlıkları da şöyle sıraladı:
  "Kütüphane yapım teşviki sağlayacağız... 30 büyük şehre en az bir milyon kitabın bulunduğu kütüphaneler açacağız... Müze ve kütüphanelere girişi kolaylaştıracak kültür-kart projesini hayata geçireceğiz... Tiyatro sahnesi olmayan illerin her birine en az bir tiyatro açılacak." - Teuters

  Etiketler: telif yasası
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı