Başbakan Davutoğlu, İngiltere Başbakanı Cameron ile görüştü

Gonca YAĞCI - Aynur TATTERSALL - LONDRA (DHA)
21.01.2015 - 11:20 | Son Güncelleme:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde İngiliz mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi.

İngiltere Başbakanlığında yapılan görüşmeye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katıldı.

Görüşme öncesi açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Cameron'ı geçen yıl Aralık ayında Ankara'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, son olarak Paris'te teröre karşı yapılan yürüyüşte görüştüklerini kaydetti.

Türkiye ile İngiltere arasında birçok alandaki stratejik ortaklığın önemini vurgulayan Davutoğlu, bugün Londra'daki temasları çerçevesinde birçok İngiliz yatırımcı ve finansal sektördeki yetkiliyle bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirtti.

Uluslararası ve bölgesel barışa yönelik tehditlere karşı, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin birçok alanda daha da güçlü olacağından emin olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Bu ister Ortadoğu'da olsun, ister Suriye'de, ister Irak'ta, ister Ukrayna'da ya da başka bir yerde olsun, daha fazla ve yoğun bir çabaya ihtiyaç vardır. Türkiye'ye AB'de verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Kıtamızın geleceği, terörizm, ırkçılık gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır. Türkiye ve İngiltere bu zorluklara karşı eminim omuz omuza duracaktır" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı Cameron da, Davutoğlu'nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Türkiye ile İngiltere arasında çok güçlü ilişkiler var. Türkiye, Başbakan olduktan sonra ziyaret ettiğim ilk ülkelerden biri. Geçen yılsonunda Türkiye'yi tekrar ziyaret ettim" dedi.

İki ülke arasında ekonomi alanındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu ve ticaret ile yatırımların artmaya devam ettiğini dile getiren Cameron, şöyle konuştu:
"Ülkelerimiz NATO üyesi. Dolayısıyla Ukrayna konusunda Rusya'ya karşı durmanın önemini konuşmalıyız. Bir diğer konu da aşırıcı teröre karşı verilen mücadele. IŞİD'le birlikte gördüğümüz korkunç durum ve Suriye'deki geçiş sürecinin gerekliliği gibi konuları da bu akşam görüşeceğiz."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı