Gündem Haberleri

  Başbakan Davutoğlu: Çelik yelek giymem

  Gizem KARAKIŞ / ANKARA
  04.04.2016 - 23:16 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır Sur ziyaretinde çelik yelek giymeyi reddettiğini belirterek, “Başbakanın canı her bir vatandaşımızın, polisimizin, askerimizin canından daha kıymetli değildir. Çelik yelek giymedim, giymeyeceğim” dedi. Polis akademisi öğrencilerine ders veren Davutoğlu, “Bizden emir alacaksınız. Bir memur bürokratik hiyerarşi dışında emir alırsa mesleğine, demokrasiye ve vatana ihanet etmiş olur” açıklaması yaptı.

  Polis Akademisi’de Türk Polis Teşkilatı’nın 171. kuruluş yıldönümü törenine katılan Davutoğlu özetle şunları söyledi:

  POLİSLERLE DERS SOHBETİ

  “(Sur ziyareti) Terör örgütü ve uzantıları kepenkler kapansın diye çağrı yaptılar. Kimse kepenk kapatmadı. 7 şehidimizin elimizden alan bir terör saldırısı yaptılar. Muhtemelen şu hesabı yaptılar: ‘Başbakan gelmekten vazgeçebilir.’ Özellikle kendim gitmekle kalmadım, gidecek bakan sayısını da 9’a çıkarttım. Bizi kimse korkutamaz. Polisimiz, askerimiz canını ortaya koymuşken, can kaygısı ile ziyarette tereddüt edersem bu makam bize haram olur. Diyarbakırlı kucaklaşırken çelik yeleği hissederse kendisini nasıl güvende hissederdi. Başbakanın canı her bir vatandaşımızın, polisimizin, askerimizin canından daha kıymetli değildir. Çelik yelek giymedim, giymeyeceğim.  

  Başbakan Davutoğlu: Çelik yelek giymem

  Özgürlüğü kısıtlayan her anlayışı reddedeceksiniz. İşkence olayları dolayısıyla nasıl sıkıntı ile karşılaştığımız hatırımızda. Hamdolsun karakollardan kimse şikayet etmiyor. Sizin gözünüze bakan özgür olduğunu hissetsin. Ne yumruğunuz eksik olsun, ne yüzünüzdeki tebessüm. Bizden emir alacaksınız. Bunun tartışılacak tarafı yoktur. Tartışacaksa üniformasını çıkaracak, siyaset yapacak. Bir memur meşruiyetini halktan almış, halka hesap vermesi beklenen siyasi iktidar varken, bürokratik hiyerarşi dışında emir alırsa mesleğine, demokrasiye ve vatana ihanet etmiş olur. Kast ettiğim paralel yapıdır. Kim ‘Başbakan’a hesap vermeden aldığım emri uygularım’ derse kendisinin kapının dışında bulur. 

  ‘BÖCEK’ VATANA İHANETTİR  

  Eğer birileri memuriyet görevini ifa ederken, ‘Dışarıda bir başka otoriteden de emir alabilirim, hatta bu emri uygularken İçişleri Bakanına, Başbakan’a bile hesap vermeden uygularım derse’ kendisini kapının dışında bulur. Devlete, demokrasiye ve mesleğine ihanet etmiş olur. 17-25 Aralık’ta kendi amirinden, kendi bakanından saklayarak operasyon yapmaya kalkanlar çıktı. Niyetleri, halkın meşru oylarıyla iktidara gelmiş bir Başbakanı görev mahallinden uzaklaştırmaktı. Başbakan’ın odasına böcek koymak; Dışişleri Bakanı, MİT Müsteşarı, Genelkurmay 2. Başkanı’nın son derece mahrem toplantısını dinlemeye çalışmak, ihanetin, casusluğun ta kendisidir. Vatana, devlete, demokrasiye, mesleğe ihanettir.” 

  Etiketler: Ahmet Davutoğlu
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı