Dünya Haberleri

  Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgası

  A.A.
  13.05.2008 - 17:21 | Son Güncelleme:

  Başbakan'ın adamları, Cumhurbaşkanı'nın kürsüye çıkıp konuşmasını engelledi.

  Başbakan'ın adamları parlamentoda eylem yaptı

  Ukrayna'da Başbakan Yulya Timoşenko'ya yakın milletvekilleri, Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun parlamentoda yıllık konuşmasını yapmasını engelledi.

  Bizim Ukrayna partisiyle birlikte çoğunluğu elinde bulunduran Timoşenko Blokunun milletvekilleri, Yuşçenko'nun kürsüye çıkmasına engel olurken, bir milletvekilinin Yuşçenko'yu engellemek için Parlamento Başkanının koltuğuna oturduğu bildirildi.

  Olayın ardından basın toplantısı düzenleyen Yuşçenko, geçmişte böyle bir durumun hiç yaşanmadığını belirterek, erken genel seçimlere karşı çıktığını bir kez daha ifade etti.

  Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgasıBaşbakan-Cumhurbaşkanı kavgası

  Başbakan Timoşenko

   Cumhurbaşkanı Yuşçenko

  Yuşçenko, "Erken seçimlerin bazı siyasi güçler için gündemi oluşturduğunu anlıyorum, ama ben buna kesinlikle hayır diyorum" dedi ve koalisyonun yeniden yapılanmasına da karşı çıkarak, hükümeti "popülizmle" suçladı.

  Timoşenko ise gazetecilere yaptığı açıklamada, başta enflasyonla mücadelede olmak üzere hükümet çalışmalarının engellendiğini belirterek, "Biz sonuç almak için çalışıyoruz, erken seçimler için değil" dedi.

  2004'teki demokrasi yanlısı Turuncu Devrim'de omuz omuza olan, ancak daha sonra rakip haline gelen Yuşçenko ile şimdiki başbakanı Timoşenko, seçimlerin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen birlikte olmaya pek az tahammül gösteriyorlar.

  Halk arasında daha popüler olan Timoşenko, tıpkı Viktor Yanukoviç önderliğindeki muhalefet gibi, başkanın yetkilerini kısıtlayan yeni düzenlemeleri parlamentoya sunma tehdidinde bulunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı