Gündem Haberleri

  Başbakan, Çakmaklı'nın cenazesine katıldı

  Serkan AKKOÇ / İSTANBUL / DHA
  25.08.2009 - 16:29 | Son Güncelleme:

  TÜRK Sineması’nda "Milli Sinema" akımının öncüsü olarak tanınan ve önceki gün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ünlü yönetmen Yücel Çakmaklı, son yolculuğuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle uğurlandı.

  Törene "Vatandaş Tayyip Erdoğan" olarak katıldığını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, " Bugün burada protokol konuşması yapmayacağım. Benim Yücel ağabeyle tanışmam ta Milli Türk Talebe Birliği yıllarımızda sinema kulübünün kuruluşu günlerine uzanır. Sinemamızda millilik varsa bu Yücel ağabeyle başlar. O bir dönüşümdü, o bir değişimdi. Atılan o adımlar sayesinde farklı bir noktada sanat yönetmenleri oluşmaya başladı. Türk sineması bu noktada kendi sanat yönetmenlerini görmeye başladı" dedi.

  "Milli Sinema" akımının başlangıcı olarak değerlendirilen Çakmaklı’nın ilk eseri "Birleşen Yollar"a atıfta bulunan Erdoğan, "Birleşen yollarla gerçekten yollarımız bütünleşti. 70’li yılların başındaki ilk eseri Anadolu insanını adeta birleştirdi, bütünleştirdi. Çok farklı bir çıkıştı o aslında. Ardından birçok belgeseller, diziler çıkmaya başladı. O çıkış sinema dünyasında adeta ’Acaba ne olur?’ sorusuna cevap arayanlara ’Bizim de yapacaklarımız var. Bizim de söyleyeceklerimiz var’ yanıtını verdi. Bunları unutmak mümkün değil. Bu çıkış inanıyorum ki arkasını da getirecektir" dedi.

  Belediye başkanlığı döneminde de Çakmaklı’yla beraber çalışmalar yaptıklarını belirten Erdoğan, "Milletimizin başı sağolsun. Tüm ailesine ve milletimize sabırlar diliyorum" dedi.

  Çakmaklı için Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine Başbakan Erdoğan’la birlikte İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski AK Parti milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, eski CHP milletvekili Berhan Şimşek, yönetmenler Türker İnanoğlu, Gani Rüzgar Şavata, oyuncular Fikret Hakan, Ulvi Alacakaptan ve Yaşar Alptekin katıldı. Namaz sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapan Başbakan Erdoğan, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna ve Topbaş aynı safta yer aldı.

  SAİD-İ NURSİ'NİN FİLMİNİ YAPACAKTI

  Başbakan Erdoğan, namazdan önce Çakmaklı’nın eşi Filiz ve oğlu Bahadır Çakmaklı’nın yanına giderek başsağlığı diledi. Çok üzgün olduğunu söyleyen Çakmaklı’nın eşi Filiz Çakmaklı, "Çok iyi bir insandı. Çok mükemmel bir eşti" dedi. Aile dostu Mustafa Çalışan ise, Çakmaklı’yı hayatını kaybetmeden birkaç gün önce hastanede ziyaret ettiğini belirterek, "İki vasiyeti vardı. Necip Fazıl Kısakürek ile Bediüzzaman Said Nursi’nin sinema filmini yapmak istiyordu. Fakat ömrünün buna yetmeyeceğini anlamıştı. Gelecek kuşaklara vasiyeti bu oldu" dedi.

  İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı’nın kıldırdığı cenaze namazının ardından konuşan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, "Büyük bir sanatkarı kaybettik. Türk sineması Yücel Çakmaklı’dan önce ve sonra diye, ikiye ayrılabilir. Bizim halkımızın değerlerini, estetik ve kaliteyi öne çıkararak halkımıza sundu. TRT’de uzun yıllar beraber çalıştık" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çakmaklı’nın Türk sinemasının özgün ve özel isimlerinden biri olduğunu belirterek, "Sinemayı ’bizim’ yapmıştır. Sinemanın evrensel dilini, milli içerikle zenginleştirmiş; sinemamıza yeni ve ulusal bir soluk getirmişti. Sinemamıza tarih bilinci getirmiş özel isimlerden biriydi. Tarihimize, insanımıza dönük unutulmaz eserlere imza attı. Yaşasaydı çok daha büyük eserlere imza atacaktı. Onun vasiyetlerine uygun tasarımlar gelmesi halinde sahiplenmeyi milli görev sayıyorum" diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, Çakmaklı’nın oğlu Bahadır Çakmaklı ve ünlü yönetmen ile aynı adı taşıyan torunu Yücel Çakmaklı ile birlikte saf tuttu. Erdoğan, torun Yücel Çakmaklı’yı sarılarak öptü. Kılınan cenaze namazının ardından Çakmaklı’nın cenazesi arabaya götürülürken, Erdoğan ile Numan Kurtulmuş tabutu omzunda taşıdı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise cenazeye çelenk gönderdi. Çakmaklı’nın cenazesi törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı