Gündem Haberleri

  Başbakan beklediğimden daha başarılı

  Hürriyet Haber
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri eski Başkanı, AK Parti kurucusu, iki dönem MKYK üyesi, 20 ve 22’inci dönem İstanbul Milletvekili, 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç (73), anılarını yazdı.

  Ufuk Yayınları’ndan çıkan üç ciltlik ‘Zorlukları Aşarken’, 1971’den günümüze Diyanet cephesindeki bilinmeyenleri gün ışığına çıkarıyor. Altıkulaç, kitabını günlüklerine ve Diyanet arşivinin yüzlerce belgesine dayanarak yazdı. Altıkulaç’la yaşadıklarının perde arkasını konuştuk.
  Süleymancılardan rahatsızdık

  Süleymancılar, MSP ile uzlaşma sağlayamamışlardı. MSP lideri Necmettin Erbakan da Süleymancıların ehlisünnet dışı bir anlayış içinde olduklarını düşünüyordu. Merhum Erbakan, kendisini desteklemeyen Müslümanların Müslümanlıklarını her zaman sorgulamıştır. Diyanet yönetimi olarak da Süleymancılardan rahatsızdık. Dini hayatları ve inançlarında gördüğümüz yanlışlar vardı. Süleymancı meslektaşımızı hizmet içi eğitime çağırdığımızda, bir başka arkadaşımızın imam olduğu cemaatin arkasında namaz kılmazdı. Onlar da bizim Müslümanlığımızı eksik ve sakat görüyorlardı.
  Alevi açılımı çok zor konu

  Alevi açılımı çok zor bir konu. Standart, tek tip bir Alevilik yok çünkü. Bu ülkede kimi Aleviler ‘Biz Kuran’a ve Peygambere inanıyoruz’, kimi ‘Camiyle aramız yok’ derken bir Alevi lideri ‘Ben namazı aklımla kılıyorum’ diyor. ‘Cem evinde kültürümü yaşarım, camide ibadetimi yaparım’ diyen Aleviler de var. Bu arada ‘Benim Alevilikle ilgim, Ali’yle değil, alevle ilgimden ibarettir’ diyen, kendilerini Şamanizm’le nispet eden Aleviler bulunuyor. Herkes vicdanında hür. Homojen olmayan bu yapının sorunlarını çözmek hiç kolay değil.

  Tayyip Bey benim müdür yardımcısı olduğum İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciydi. Kadir Topbaş ve Mehmet Ali Şahin de o dönemin öğrencilerinden bazıları. Tayyip Bey, benim beklemediğim kadar arzu ettiğim noktaya geldi. Beklediğimden daha başarılı. Bilhassa siyaset modeli ve anlayışı bakımından Türkiye’nin din devlet v.s. ilişkisi açısından orta yolu buldu. Ekonomi, sosyal ve dış politikalarda da başarılı buluyorum. İnşallah olur, gibi bir ümitle AK Parti’ye katıldım. Tam katılmadığım bazı tasarruflar elbette var, onlar ayrı. Özellikle benim uğraş konularımda.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı