Gündem Haberleri

  Başbakan: Aşı olmam Bakan: Mecbur değil

  ANKARA
  19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün katıldığı ‘Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’ toplantısında gazetecilerin domuz gribi konusundaki sorularını yanıtladı.

  Bakan Akdağ, özetle şunları söyledi:

  “Başbakan’ın aşı konusunda kafa karıştırdığını düşünmüyorum. Sürekli bu konunun konuşulması da siyasi amaca yöneliktir. Başbakanımız kendisinin risk grubunda olmadığını, bunun için aşı yapılmayacağını ama hükümetin bu aşıyı vatandaşın hizmetine ücretsiz olarak sunduğunu, kimseyi de mecbur etmediğini ifade etmiştir. Buna rağmen konunun gündemde tutulmasını iyi niyetle bağdaştıramıyorum.”

  “Kafa karışıklığı sadece Türkiye’de değil, ABD’de ve tüm Avrupa ülkelerinde de var. Bunda internetin de etkin rolü olduğu kanaatindeyim. Dedikodular hızla yayılabiliyor. Aşı güvenli. Hastalık geçirmenin riski, yan etkilerin taşıdığı riskten çok daha yüksek.”

  “300 binin üzerinde insanımıza aşı yapıldı. Bugüne kadar önemli bir yan etki görülmemiştir. Oysa Türkiye’de şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 80’e yaklaştı. Bunun ötesinde hastaneye yatan, yoğun bakım gerektiren, solunum desteği gerektiren cihaza bağlanan çok sayıda vatandaşımız var.”
  Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Roma’da düzenlediği basın toplantısında kendisinin ve ailesinin aşı olmayacağını bir kez daha vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı