ANKARA HABERLERİ

Başbakan Ankara projelerini açıkladı

Hürriyet Haber
26.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Başbakan Tayyip Erdoğan 12 Haziran seçimlerinin ardından Ankara’ya yönelik planlanan projelerini, ATO’da düzenlenen bir toplantıyla açıkladı.

Hürriyet Haber

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odasında (ATO) düzenlenen toplantıda Ankara projelerini açıkladı.  12 Haziran seçimlerinin ardından, bu projelerin plan, etüd çalışmalarını  en ince teferruatına kadar başlatacaklarını anlatan Erdoğan, Ankara’nın nüfus olarak çok hızlı şekilde büyürken, şehrin buna  hazırlıklı şekilde planlanmadığını ifade etti. Ankara’nın Ak Parti gelene kadar hizmete hasret kaldığını söyleyen Erdoğan, “Ankara bugün, sadece Türkiye’nin başşehri değil, dünyanın takip  ettiği, izlediği, acaba ne diyecek diyerek merakla takip ettiği, gündemi  belirlenen değil, gündem belirleyen bir başşehir, bir başkent oldu” dedi.

Savunma sanayinin başkenti

Ankara için açıklayacağı ilk projenin uzun vadeli olduğunu, ama belli  etaplarda üretime geçileceğini ifade eden Erdoğan, “2013 sonunda artık üretime  ATAK helikopterlerinde örneğin başlıyoruz. Ama jetlerimiz 2020-2022 gibi inşallah  üretime girecek” dedi. Ankara’nın savunma sanayinin başkenti olduğunu kaydeden Erdoğan, merkezi Gölbaşı’nda bulunacak radar tasarım ve üretim merkezi kuracaklarını söyledi. Erdoğan, ikinci projenin de TAI tesisleri içinde faaliyete geçecek olan uzay ve uydu merkezinin olduğunu bildirdi

40 bin kişilik yeni stad

“Ankara için beşinci projemiz, 40 bin seyirci kapasiteli, UEFA  kriterlerine uygun bir stadyum” diyen Erdoğan, son derece modern bir mimariyle  yapılacak bu stadyumun Ankara’nın siluetine güç katacağını söyledi. Erdoğan, “Çevresine yapacağımız ilave spor tesisleri ile Ankara’da  sporun kalbinin attığı bir merkez olarak inşa edeceğiz” dedi.

Uluslararası bilim merkezi

Geçen yıl Ankara’da kurdukları Yıldırım Beyazıt Üniversitesini farklı bir  konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceklerini  ifade eden Erdoğan, yüzde 25’i uluslararası öğrencilerden oluşacak üniversitenin, yaklaşık 25 bin öğrencisiyle ülkenin ve bölgenin  hizmetinde olacağını belirtti. Erdoğan, üniversitenin, 2023 hedeflerini akademik anlamda desteklerken,  2023’te bir bilim merkezine dönüşeceğini, Türkiye’de, önemli bir aktör haline  geleceğini vurguladı.

En büyük hayvanat bahçesi

Bir başka önemli projenin Ankara’ya yeni hayvanat bahçesi kurmak olduğu  bilgisini veren Erdoğan, Ortadoğu’nun en büyük Hayvanat Bahçesi’ni Ankara’da inşa  edeceklerini bildirdi. Erdoğan, 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerine kurulu bu hayvanat  bahçesinde, ayrıca bir lunapark ve gösteri merkezi bulunacağını belirtti.  Başbakan Erdoğan, başta çocuklar olmak üzere tüm Ankara’nın, hatta tüm  Türkiye’nin gelip ziyaret edeceği, Ankara’ya gelenlerin mutlaka görmek ve gezmek  isteyeceği, uluslararası standartlarda bir hayvanat bahçesini Ankara’ya  kazandıracaklarını söyledi.

Hıdırlıktepe’ye inanç müzesi

“Ankara’nın merkezinde, Hıdırlıktepe’de, bir inanç ve tarih müzesi inşa  edeceğiz” diyen Erdoğan, “Hıdırlıktepe’de kentsel dönüşüm kapsamında inşa  edeceğimiz bu müzelerde, tarihimize, kültürümüze, medeniyetimize ait eserler,  Müslüman mucitlerin eserlerinin numuneleri, gösteri merkezleri bulunacak”  şeklinde konuştu.
Ulus Tarihi Kent Projesinin devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, “Hacı  Bayram Camii merkez olmak üzere, tüm o çevreyi, kalenin eteklerini, Altındağ’ı,  hapishane ve çevresini gecekondulardan, çirkin görüntülerden tamamen  temizleyecek, Ankara’nın kalbindeki o çarpık yapılaşmayı estetik bir görünüm ve  mimariye kavuşturacağız” dedi.

Milli Botanik Parkı

Bir başka projenin, “Milli Botanik Parkı” olduğunu belirten Erdoğan,  Türkiye’de ilk kez bu boyutta, bu konseptte bir botanik parkı oluşturduklarını  söyledi. Eskişehir yolu üzerinde, 2 bin dekar alan üzerine, 83 milyon lira  tutarında yatırımla inşa edilecek bu botanik parkında, Türkiye genelinde yetişen  4 bin endemik bitkinin, açık alanda ve seralarda ziyaretçileri karşılayacağını  anlatan Erdoğan, ayrıca kütüphane, ürün bankaları, eğitim ve araştırma  tesisleriyle bu parkın, botanik bir bilim merkezi haline de dönüşeceğini  kaydetti.

Sağlık turizminin başkenti

Termal Turizm Projelerini de açıklayan Erdoğan, Ankara ve ilçelerinin,  termal su noktasında aslında oldukça zengin olduğunu, ancak bu su, planlı şekilde  kullanılmadığı için potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini dile getirdi. Erdoğan, Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve  Beypazarı’ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendirerek,  tesisler inşa ederek ve Ankara’yı termal sağlık turizminin başkentine  dönüştüreceklerini bildirdi.

Yeni bir şehir kurulacak

Ankara için en büyük projelerinin tıpkı İstanbul gibi, Ankara’da da yeni  bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinden sonra başlanması olduğunu  belirten Erdoğan, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Güneykent adını verdiğimiz bu projeyle Ankara’ya, 500 bin kişilik yeni  bir şehir kazandırmış olacağız. Sadece konut, uydu kent olarak değil, Ankara’nın  önemli bir merkezi, bir yaşam alanı olarak bu şehri tasarlıyoruz. İstanbul’da  olduğu gibi, bu gecekondu bölgelerinden ‘ben oraya yerleşmek isterim’ diyen  kardeşlerimizi hemen oralara taşıyabileceğiz. Yani yer sıkıntısı olmasın. Şehrin  kurulacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz. Ancak çalışmalarımız büyük  oranda tamam, 12 Haziran’ın hemen ardından bu çalışmaları somutlaştırmaya  başlayacak ve bununla birlikte uygulama projesine hemen bir yılı müteakiben  başlamış olacağız.”

Yeni adalet sarayı

Üçüncü projelerinin Ankara’ya yeni bir adalet sarayı yapmak olduğunu  açıklayan Erdoğan, mevcut adalet sarayının kapalı alanının 100 bin metrekare  civarında olduğunu ve ihtiyaçları karşılamadığını bildirdi.
Dördüncü projelerinin sağlık alanında olduğunu dile getiren Erdoğan, “Ankara’yı, bölgenin sağlık merkezi haline getirerek, ulusal ve  uluslararası bir sağlık başkentine dönüştürüyoruz. İki tane şehir hastanesi  kuruyoruz Ankara’mızda. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin  metrekare alana kurulu iki şehir hastanesinde, 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi  olacak. Bu iki şehir hastanesini, Keçiören Etlik semtinde ve Bilkent’te inşa  edeceğiz” dedi.

Dil sürçmesi: Çankaya-Çayyolu

Başbakan Erdoğan toplantıda “Kızılay-Çankaya, Kızılay-Keçiören ve Batıkent-Sincan metro hatlarını” hızla tamamlayacaklarını söyledi. “Kızılay-Çankaya hattı” vurgusu ise, dil sürçmesi olasılığını ortaya koydu.
Erdoğan metrolara ek olarak,  Kızılay-Akyurt fuar alanı ile havaalanı arasında yeni bir raylı sistem inşa  edeceklerini bildirdi. Erdoğan, büyük oranda Esenboğa yolu refüjünün üzerine inşa  edecekleri bu hattın, ucuz, modern ve güvenli olacağı kadar, inşaat sırasında da  ulaşımı engellemeyeceğini kaydetti.

Kızılay’a mimari estetik

Kızılay’ın görünümünün çirkin olduğunu söyleyen Erdoğan, bu konuda Ankara  Büyükşehir Belediyesine verdikleri bir talimatla Kızılay’ı farklı bir çehreye  kavuşturmak istediklerini ifade etti. Belediyenin, bu konuda bir çalışma  yaptırdığını anlatan Erdoğan, “Kızılay’ı çok daha farklı, her yönüyle bir  Selçuklu şehri olan Ankaramıza hakikaten bir vizyon, bir marka olma özelliği  getirecek, böyle bir mimarı estetiğe uygun şekilde farklı bir görünümü  Kızılayımıza kazandıracağız” diye konuştu.

Ankara turizm merkezi olacak

SANAYİ ve ticaret boyutunun yanında, gerek inşa aşamasında, gerek  sonrasında, onbinlerce insanın bu projelerde çalışacağını ve ekmeğini  kazanacağını belirten Erdoğan, uzun vadede, tüm bu projelerin, Ankara için önemli  bir gelir kaynağı olacağını söyledi. Erdoğan, “Türkiye genelinden, hatta yurt  dışından gelen ziyaretçiler için Ankara, artık çok önemli bir turizm merkezi  haline gelmiş olacak” dedi. 12 Haziran’dan sonra, ustalık döneminde daha büyük hizmetleri, daha  fazlasını yapmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, tüm bu projelerin,  Ankara’ya, Ankaralılar’a hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, gerek projelerin hazırlanmasında emeği geçen, gerek uygulayacak  olan tüm kurumlara şükranlarını sunduğunu kaydetti.

Ulaşımın kalbi olacak

Ankara’yı, ulaşımın kalbi haline getireceklerini, Ankara-Eskişehir hızlı tren hattını önceki yıl hizmete açtıklarını ifade eden Erdoğan,  Eskişehir-İstanbul etabının da hızla devam ettiğini söyledi. Test sürüşleri yapılan Ankara-Konya hattını bitirdiklerini, Konya  mitingine bu hatla giderek hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, böylece  Ankara-Konya arasının 1 saat 15 dakikaya ineceğini kaydetti.
Ankara-Yozgat ile Sivas-Erzincan hattının çalışmalarının  devam ettiğini, Ankara-Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir hattının da  çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Ankara’yı hızlı trenin  merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükselteceğiz” dedi.

Keçiören’e tünel

Keçİören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edecekleri tünelle, Keçiören’i  İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacaklarını belirten Erdoğan, 15  kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde tamamlanarak, şehir içi  trafiğine büyük rahatlama sağlayacağını söyledi.
Kuzey Ankara Protokol Yolu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin devam ettiğini  anımsatan Erdoğan, protokol yolu üzerindeki çirkin yapılaşmayı ortadan  kaldırdıklarını, hemen hemen tamamı gecekondu olan 6 bin 760 konutun yıkıldığını  kaydetti. Toplamda buraya 18 bin konut yapacaklarını, şu an itibarıyla 8 bin 100  konutun TOKİ tarafından tamamlandığını ifade eden Erdoğan, protokol yolunu  Keçiören’e doğrudan bağlayacaklarını, virajlardan kurtaracak 3 kilometrelik tünel  ve viyadük inşaatının devam ettiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Ankara projelerini açıkladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı