Gündem Haberleri

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan çarpıcı kongre yorumları

  ANKARA
  17.09.2015 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MKYK listesi konusunda kriz yaşamadığı iddialarının damgasını vurduğu parti kongresine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kongrede tek bir MKYK listesinin çıkmasını “başarı” olarak niteleyen Davutoğlu, liste krizi nedeniyle Binalı Yıldırım’ın adaylığının gündeme geldiği iddiaları için de, “Onunla bununla ilgilenmedim, çok işim vardı, 1353 delegenin desteği bana yeter” dedi.

  Kongre sürecinde Erdoğan da dahil herkesle görüşerek hazırlandığı kongrede benimsenen MKYK listesinin tazelenme ve yenilenmeyi yansıttığını belirten Davutoğlu dün NTV canlı yayınında, “2-3 aday da çıkabilirdi, bu demokrasi, çıkmış olsaydı ve ben kazanmış olsaydım hangi delegenin kime oy verdiğini sormam. Böyle bir ulvi görev öyle olmuş böyle olmuş benim için o mesele bitmiştir. Bir MKYK listesi çıkması başarıdır. Benim birinci görevim partinin birliğini bütünlüğünü korumak, ortak ruhu muhafaza etmek, bu anlamda hata yaptığımı düşünmüyorum. Benim görevim gerginlik çıkarmak değil, gerginliği sona erdirmek. Görevim partinin birlik ve bütünlüğünü sağlamaktır. Şu olmuş ya da bu olmuş, 1353 delegenin benim üzerimde mutabakat sağlamıştır, bu iş bitmiştir” sözleriyle de kongre tartışmalarına da noktayı koydu.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan çarpıcı kongre yorumları AK Partili vekilin dayak tehditine Davutoğlu yorumu: Bu tür ifadeleri doğru görmem

  "GÜL ÇOK YAKIN DOSTUMDUR"

  Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın isimlerin tasfiye edildiği iddiaları için de, “İsimler şuna yakın ya da buna yakın olması fraksiyonel bir yaklaşım. Bunlar doğru tasnifler değil. Geçmişte en zor dönemlerden nasıl omuz omuza çıktıklarını herkes görmüştür. Türkiye’nin kaderi ile partinin kaderi örtüşüyor. Eğer parti içinde ikinci kaderler oluşturmaya çabası olursa o zaman partinin de Türkiye’nin de kaderi etkilenir” dedi. Gül için, “Birlikte çok yoğun mesai harcadığım çok yakın dostumdur” diyen Davutoğlu, partide herkesin herkese eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olduğunu da savundu. Davutoğlu, “İnsanın olduğu sorun, hırs olmaz mı olur bunları aşacak olan bu değerlerimizdir” dedi. Bülent Arınç’ın “Bizdik ben olduk” sözlerine karşılık herkesin kendi içinde muhasebe yapması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Kendisiyle hesaplaşmayan birinin başkasıyla hesaplaşma gücü olmaz. Kendisini sorgulama dürüstlüğüne sahip olmadan başkasının sorgulamasını yapmak doğru olmaz. Bütün bunlar, AK Parti kadroları içinde iç muhasebe niteliğindedir. Nerede varsa bir kibir, şahsi çıkarlar için kullanıldığının işaretini gördüğümüzde ona karşı tedbir almak da bizim sorumluluğumuz. Varsa bir eksiklik, kimse zihnine sansür koymasın, herkes düşüncesini ortaya koysun” diye konuştu.

  "HDP HASIM MI RAKİP Mİ OLACAK"

  AK Partili Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren’in “HDP’ye gönülü oy veren alçaktır” sözlerinin anımsatılması üzerine, kime oy verirse versin seçmeni tahkir eden ifadeleri doğru bulmadığını belirten Davutoğlu, “HDP, MHP, CHP’ye oy veren vatandaşlarımızın rencide edilmesini mazur göremeyiz, her vatandaşımız kıymetlidir. Bizim hasmımız terör örgütüdür, HDP’nin hasım mı rakip mi olacağı terör örgütüne vereceği tepkiyle ilgilidir. Terör örgütünü meşru kılar, arkasında durursa bizim değil milletin hasmı haline gelir. HDP’ye oy verenler ise hangi sebeple verirse versin bizim için kutsaldır. Rencide edici bu tutumu da mazur görmeyiz, bunu mazur görenleri de” dedi.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan çarpıcı kongre yorumları Hassa kaymakamı için Başbakan'dan soruşturma talimatı

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı