« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Başarının sırrı iyi çalışmak"

Rönesans TED Ankara Kolejliler ile bu sezon ilk başantrenörlük deneyimini yaşayacak Burak Gören, "Başarının sırrı, iyi çalışmak, iyi basketbol oynamak ve iyi takım olmak" dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Yeni sezon öncesi değerlendirmelerde bulunan Gören, yeni bir takım kurduklarını ve kadroda yer alan isimlerin birçoğuyla daha önce birlikte çalıştığını söyledi. Bu hafta Türk oyuncularla çalışmalara başlayacaklarını, gelecek hafta da yabancı isimlerin katılımıyla tam kadro halinde hazırlıklarına hız vereceklerini ifade eden Gören, "Sistemi bilen, iyi günde kötü günde birbirinin arkasında duracak, insani ilişkileri yüksek oyunculardan bir takım kurmaya çalıştık. Başarının sırrı, iyi çalışmak, iyi basketbol oynamak ve iyi takım olmaktan geçiyor. Bunun bilinciyle hazırlıklarımızı yapacağız. Bunları bir araya getirirsek başarı da gelecektir" diye konuştu.

Tanıdık isimler kadroda

Burak Gören, Türkiye'de Avrupa'nın en sert basketbolunun oynandığını vurgulayarak, "Türkiye liginin gerçeğini bilerek sert bir basketbol oynayacağız. Bizim olmazsa olmazımız, heyecanlı, agresif ve enerjik bir takım yaratmamız. Hiçbir şeyi sürprize bırakmak istemiyoruz. Sertliğin yanında tekniğini de sahaya yerleştirmiş hazır bir takım olarak lige gireceğiz. Takıma kattığımız birçok isimle daha önce çalışma fırsatı yakaladım. Kadromuzda yer alan 10 oyuncunun 8 tanesiyle daha önce çalıştım. İş ahlakı yüksek, düzgün karakterli, çalışmayı seven ve camiaya yakışacak isimleri aramıza aldık" ifadelerini kullandı.

Değişen yabancı kuralı

Burak Gören, bu sezon uygulanmaya başlayacak yabancı kuralı nedeniyle çok zor ve belirsiz bir lig oynanacağını söyledi.

Yeni sistemin herkes tarafından yaşanıp tecrübe edileceğine dikkati çeken Gören, sözlerine şöyle devam etti:

"İspanya Ligi, Avrupa'nın en iyi ligi deniyor ama Türkiye'de Avrupa'nın en sert basketbolu oynanıyor. Dolayısıyla gelen yabancıların adaptasyonu çok önemli. İlk kez 5 yabancı oyuncu sahada kalabilecek. Üst sıralarda yer alan takımlarla alttakilerin arasındaki makas biraz daha daraldı. Yeni sistemin neler getireceğini, hangi takıma fayda sağlayacağını kestirmek çok zor. Türk oyuncular, takımların temel taşları olur. Onların üstleneceği roller son derece önemli."

"Kendimi başantrenörlük için yeterli görüyorum"

Yeni sezonla başantrenörlük kariyerine adım atacak Burak Gören, 15 yıldır antrenörlük yaptığını ve çok önemli isimlerle çalıştığını belirterek, "Kimse hayata başantrenör olarak gelmiyor. Herkesin bir 'ilk senesi' var. Hazır olmasam görevi kabul etmezdim. Herkesin karşısında kendi duruşumu ve kapasitemi gösterebileceğimi biliyorum" dedi.

Lig maratonunda çok büyük antrenörlerle rakip olacağının altını çizen Gören, "Herkese büyük saygım var ama biz de onların karşısında kendi basketbol anlayışımızı göstereceğiz. İnsanların isim olarak çok tanımadığı ama çok yetenekli bir ekibiz. Ben duygularıyla yaşayan bir insanım. Heyecan bu işin olmazsa olmazı. Takımdan da beklentim bu yönde olacak" diye konuştu.

Geleceğe yatırım

Burak Gören, A takımı kurmaya çalışırken, bir yandan da Rönesans TED Ankara Kolejliler'in geleceğini yaratmaya çalıştıklarını anlattı.

Bölgesel ligde bir takım kurduklarını, A takıma kazandırılan genç isimlerle de uzun süreli sözleşmeler imzaladıklarını kaydeden Gören, "A takım kadromuza 3-4 tane genç oyuncu aldık. Bu isimlerin 2-3 sene sonra birinci lig düzeyinde oynayabilecek potansiyelde olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onlar da çok çalışarak gelişimlerini devam ettirecek. Mevcudiyeti korurken geleceğe de yatırım yapıyoruz. Bunlar kulübümüzün geleceği adına önemli projeler" ifadelerini kullandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz