« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başarının sırrı falcı kadın mı?

Almanlar, G.Birliği’nin hocası Fuat Çapa ile ilgili öyle bir iddiada bulundu ki...

İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT
SON GÜNCELLEME

“Fuat Çapa, danıştığı falcı kadının adlarının baş harflerini söylediği futbolcuları oynatıyor ve başarıyı bu şekilde yakalıyormuş.

Kırmızı siyahlı futbolcular “2012 yılında yaşıyoruz. Böyle şeylere karşıyız” diyerek itiraz edince uygulamadan vazgeçilmiş.

İNSANOĞLUNUN doğasında vardır. Başarıyı zaman zaman falda, büyüde ararlar... Birçok ünlü spor adamı, falcılarla, büyücülerle işbirliği yapar ya da onlardan medet umar. Bunun son örneği, ligimizden... Mütevazı kadrosuyla play-off’u zorlayan G.Birliği, ligin ilk yarısında aldığı başarılı sonuçları meğer falcı bir kadına borçluymuş. Bunu biz değil, Almanlar söylüyor... Her ne kadar G.Birliği’nin hocası Fuat Çapa yalanlasa da, adı bizde saklı kırmızı siyahlı futbolcular, “Evet, hocamız böyle şeyler yapıyordu” diyerek iddiaların doğru olduğunu ileri sürüyorlar.
Biz, gelelim hikayemize... Alman-ya’nın Bild am Sonntag Gazetesi, “Falcı kadın takımın kadrosunu kuruyor” manşetiyle verdiği haberde, G.Birliği Teknik Direktörü Fuat Çapa’nın her maçtan önce danıştığı falcı bir kadından aldığı tüyolarla kadrosunu belirlediğini yazdı.

O dört maçı falcı kadın mı kazandırdı?

Peki düzen nasıl işliyordu? Adı açıklanmayan falcı bir kadının adlarının baş harflerini söylediği futbolcuları, o maçın kadrosuna alıp oynatan Fuat Çapa, başarıyı bu şekilde yakalıyormuş. Ligin ilk yarısında çıktığı son 4 maçı (Ordu: 3-1, Trabzon (D): 2-1, Manisa (D): 1-0, İstanbul BŞB: 4-0) kazanarak bir anda 5. sıraya kadar yükselen Başkent ekibinin sırrı meğerse falcı kadındaymış! Aynı zamanda bankacılık eğitimi alan, evli ve iki çocuk babası Fuat Çapa’nın bu takım kurma sistemini öğrenen bazı G.Birliği futbolcularının kızgınlık ve şaşkınlıklarını “Biz 2012 yılında yaşıyoruz. Böyle bir şeye karşıyız’ diyerek tepki gösterdikleri bildirildi.

Futbolculardan tepki görünce vazgeçmiş

Futbolcuların isyanı ve gördüğü tepki üzerine kadroyu antrenman çalışmaları sonunda kendisi kurmaya başlayan Fuat Çapa’nın büyüsünün bozulduğu ileri sürüldü. Haberde, G.Birliği’nin sezonun ikinci yarısında 3 maçta (dünkü A.Gücü maçı hariç) yalnızca birini kazanabildiği hatırlatıldı.

Keşke öyle bir tanıdığım olsa!

G.BİRLİĞİ’nin hocası Fuat Çapa, Alman basınında çıkan falcı haberlerini yalanladı. Çapa, Bild am Sonntag gazetesinin, kaynak belirtmeden yayımladığı haberde, kadroda hangi oyunculara yer vereceği konusunda bir falcıya danıştığını iddia etmesine esprili bir yanıt verdi:
Keşke öyle bir tanıdığım olsa da sorup kadro kurabilsem.
 Futbolda böyle şeylerin yeri olmadığını ifade eden teknik direktör Fuat Çapa, “Bu tür haberler kasıtlı olarak yazılıyor. Futbol bu kadar kolay bir oyun değil. Biz ekibimle beraber bilimsel çalışmalar ışığında kadroyu oluşturuyoruz. Bu haberin Türk basınında değil de Alman basınında yer alması da ayrıca manidar. Bu iddiaları kimin ortaya attığını biliyorum ama umursamıyorum” dedi.

Fuat Çapa kimdir?

TEKNİK direktörlüğe Belçika 3. Ligi’nde Turnhout’ta başlayan ve şampiyon yapan Çapa, 2007-08 sezonunda Gençlerbirliği’nin başında gelmişti. Çapa, 2008 -2009 sezonunda Hollanda’nın MVV Maastricht takımının teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 2011-12 sezonu başında ikinci kez Gençlerbirliği’nin başına geçmişti.

Saracoğlu’ndaki büyüyü medyuma bozdurdular

- FALCILAR ve büyücülerle işbirliği dünyada olduğu gibi ligimizde de yaygın. İşte birkaç örnek... 2004-05 sezonunda F.Bahçe yönetimi, bir falcı ile anlaşıp Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki büyüyü medyum Ayten Gürışık’a bozdurmuş. Medyum vaadedilen para ve hediyeleri alamayınca olay ortaya çıktı.

Kale direklerine koyun kanı sürdüler

PAOK-F.Bahçe Avrupa Ligi maçı öncesi papaz büyüsü yapılmıştı. O maçı PAOK 1-0 kazandı. Bulgaristan Ligi’nde Plovdiv, geçen sezon 26 Şubat’ta Rakovski ile yapacağı maç öncesi az gol yemek için idmanlarına papaz getirdiler. Bir koyun kurban edildi ve kanı kale direklerine sürüldü. Koyunun yünleri ceza sahasına serpiştirildi. Maçı, Lokomotiv Plovdiv 3-0 kazandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz