« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Başarının en büyük sırrı Guardiola"

Barcelona’nın başarılı savunma oyuncusu Gerard Pique, FIFA.com’a verdiği röportajda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Teknik direktör Guardiola’yı yere göğe sığdıramayan Pique, Barcelona’nın bugün geldiği noktada en büyük payın başarılı teknik adama ait olduğunu söyledi. İşte bu önemli röportajdan bazı satırbaşları;

Barcelona yarıştığı tüm kulvarlarda başarılı oldu. Sence bunun sırrı ne?

Pep Guardiola. Geçen sezonlar tüm kupaları kazandık.Ve böylesi bir takımın parçası olmaktan büyük gurur duyuyorum. Guardiola takıma döndüğünden beri takıma bizi bakış açısıyla ve motivasyonuyla zirveye çıkardı.

Guardiola ile çalışmak size neler kazandırdı?

Öncelikle onun futbola çok farklı bir bakış açısı var. Birçok teknik direktör size “şunu yap” “oraya, buraya git” der, ama Guardiola bunu neden yapmamız gerektiğini de açıklıyor. Guardiola ile konuşmak sizi daha çok profesyonel hissettiriyor. Durum böyle olunca futbolcu olarak her geçen gün daha fazla şey öğreniyorsunuz ve yavaş yavaş saha içinde kendi kararlarınızı almaya başlıyorsunuz.

Guardiola ve Alex Ferguson çalışmış bir oyuncu olarak, arada ne gibi farklar var?

Aralarında çok fark var. Ferguson daha çok bir menejer gibi ve fantastik bir adam. Takımını motive etmeyi çok iyi bilir. Ben 17 yaşımda onunla çalıştım ve o benim için daha çok bir baba figürü gibi. Guardiola ise günün pek çok saatini bizimle geçiriyor. Bize gösterebildiği, verebileceği her şeyi göstermeye, vermeye çalışıyor.

2011 sizin için kuşkusuz harika bir yıldı ancak 2012 zorluklarla geldi, ligde Real Madrid’in arkasında yer almanız ve eleştiriler konusunda ne demek istersin?

Tüm rakipleriniz her şeyi kazanmış bir takım karşısında yüzde 110 performansla sahaya çıkıyor. Pek çok zor işi başarmış olmak insanların sizden beklentilerini artırıyor ve karşınıza çıkan takımlar verebilecekleri her şeyleriyle karşımıza çıkıyorlar. Yaptığınız her hata mikroskopla inceleniyor. Ama bu zor zamanları da aşıp yeniden başarılı olacağımızdan hiç kuşkum yok.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz