Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başarılı sporculara üniversite için ek puan

  Nuray BABACAN / ANKARA
  11 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 22:22

  Devlet Bakanı Faruk Özak, gençleri spora teşvik için başarılı öğrencilere üniversitelere girişte ek puan verilmesi de dahil bir dizi düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı. ABD’de başarılı sporculara üniversite bursu verildiğini hatırlatan Özak, YÖK ile konu üzerinde çalıştıklarını söyledi.

  SPORDAN sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, eğitim sisteminde, spor yapan gençlerin teşvik edilmesini sağlayacak bir dizi düzenleme yapacaklarını söyledi. Özak, başarılı sporculara üniversitelere girişte ek puan verilmesi konusunu YÖK ile görüştüklerini açıkladı. Özak, gazetecilerle sohbetinde şunları söyledi:

  Spor yapan, güleryüzlü olur

  “Ne kadar spor yaparsak, o kadar demokrat ve güleryüzlü oluruz. Sağlıklı karar veririz. Spor yapan genç, paylaşımcı olur. Ben 17 yıl futbol oynadım. Benim yüzüm hiç asık olmaz. Avrupa’da haftada bir gün çocuklar spora gönderiliyor. Yüzme bilmeyen çocuk sınıf geçemiyor. Biz de benzer yöntemler geliştirmeliyiz. Ailelere ‘Spor yaptırın’ diyoruz. ‘SBS sınavı ne olacak’ diyorlar. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun bu konuya bakışı beni mutlu etti. Mesela Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın tesisleri ortak kullanılacak. İki kurum birbirine öğretmen desteği de verecek. Bu konularda gelişme kaydedeceğiz.

  YÖK’le sınav pazarlığı

  ABD’de sporda başarılı çocuklara burs veriliyor. Biz de yapmalıyız. YÖK ile ‘Başarılı sporcu çocuklarımıza sınavlarda artı puan verebilir miyiz’ diye konuştuk. Bunların detaylarını hazırlıyoruz. Biz spor seyretmeyi seviyor ama yapmayı sevmiyoruz. Toplumun yarısı spor yapsa, sağlık harcamaları yıllık 5- 6 milyar lira azalır. Benim tansiyon, şeker hastası milletvekili arkadaşlarım var. Spor yaptılar, ne şeker kaldı, ne tansiyon.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı