BURSA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Başarılı öğrenci Uludağ Üniversitesi’ni tercih edecek

DHA
31.07.2017 - 12:22 |Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)- BİLİMSEL,  akademik ve fiziksel alanlardaki kalitesini daha da yükseltmek için örnek adımlar atan üniversite yönetimi, başarılı öğrencileri için çekim merkezi olabilmek adına Uludağ Üniversitesi’nin tercih eden öğrencilere çok önemli destekler sağlamaya da başladı.

ÖSYM tarafından yapılan 2017-2018 sınavda ilk 20’ye giren ve Uludağ Üniversitesi’ni tercih edecek olan öğrencilere aylık 2 bin 500 TL burs verecek olan üniversite yönetimi, ilk 100’deki öğrencilere de öğrenimleri süresince 2 bin TL destek sağlayacak. İlk 100 içerisindeki öğrencilerin konaklama ve öğle yemekleri de ücretsiz olacak. Bu yıl da kaliteli öğrencilerin üniversiteye çekilmesi adına çalışmalar yürüten yönetim, Bursa’nın önde gelen kurumları ile burs protokolleri imzaladı.

Üniversitenin çok sayıda fakülte ve yüksekokulunu tercih edecek ilk 5 sıradaki başarılı öğrencilere 400 ile 500 TL arasında burs verecek olan Uludağ Üniversitesi, başarısını sürdüren öğrencilere burslarını eğitimleri boyunca her yıl vermeyi sürdürecek. Üniversitede ayrıca, birçok bölümde her yıl dönem birincisi olan öğrencilere 500 TL ek bir burs daha sağlanacak.

MODERN MİMARİ, DENEYİMLİ AKADEMİSYEN VE BAŞARI BURSU

Uludağ Üniversitesi’ni Türkiye’nin en başarılı yükseköğretim kurumları arasına taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, bütün proje ve programlarını üniversitenin gelecek 25 yılına yönelik yaptıklarını söyledi. Modern mimarisi, kaliteli eğitim ortamı, tecrübeli akademik personeli ve başarılı öğrencileriyle Uludağ Üniversitesi’nin ilk 10 üniversite arasındaki yerini en kısa sürede mutlaka alacağını vurgulayan Rektör Ulcay, “Üniversitemizi geleceğe hazırlamanın 3 ana unsuru var. Bunlardan birincisi modern ve ferah bir fiziki ortamdır. Bizler de bu anlamda üniversitemizin gelecek 25 yılını hedefleyen kapsamlı bir projelendirme yaptık. Yeni ve modern binalar oluşturacağız. Öğrencilerimize ve akademisyenlerimize daha rahat çalışabilecekleri ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ortamlar hazırlayacağız. İkincisi ise deneyimli ve gelişmeye açık akademik personeli üniversitede temin etmek olacaktır. Yönetim olarak her yıl bu anlamda başarıya aç, çalışma hayatını bilen, üniversitede bilimsel çalışmalar yapacak ve öğrenciyi mezuniyet sonrası hayata en iyi şekilde hazırlayacak akademik personel alımı gerçekleştiriyoruz. Mevcut çalışma arkadaşlarımızı da bu noktada kendilerini geliştirmeleri için teşvik ediyoruz. Diğer önemli nokta ise başarılı öğrencilerin üniversitemizi tercih etmeleridir. Öğrenciler öncelikli olarak modern mimariye sahip, başarılı akademisyenleri olan okulları seçiyor. Ancak başarılı öğrencilere vereceğimiz burs da tetikleyici başka bir etken olacaktır. Öğrenciler burada eğitim alırken başarılı olduğu sürece masraflarını rahatça karşılayacak burs alabilecekler. Ayrıca dönem birincisi olursa ekstra burs da alacaklar. Bunlar, üniversitemizin gelişebilmesi adına küçük ancak etkili nüanslar olacaktır” diye konuştu.

İŞTE BURS VERİLEN FAKÜLTE VE BÖLÜMLER

Uludağ Üniversitesi, Türkiye’ye geleceğe taşıyacak en başarılı öğrencileri yetiştirebilmek maksadıyla ÖSYM tarafından yapılan 2017-2018 LYS sınavında ilk 20’ye giren ve Uludağ Üniversitesi’ni tercih edecek olan öğrencilere aylık 2 bin 500 TL burs verecek. İlk 100’deki öğrencilere de 2 bin TL verecek. Bu öğrencilerin konaklama ve öğle yemekleri üniversite tarafından karşılanacak. Ayrıca Uludağ Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve bölümlerini tercih eden başarılı öğrencilere iki yıldır burs desteği sağlanıyor. Çeşitli kurum ve kuruluşların destek sağladığı başarı bursu destekleri ÖSYM’nin tercih kılavuzunda da yayınlandı.

DAĞITILACAK BURS MİKTARI AYLIK 60 BİN TL’Yİ BULUYOR

Burs verilen bölümler ve miktarları ise şöyle: Mühendislik Fakültesi’nden İnşaat Mühendisliği’ni seçecek en yüksek puanlı 5 öğrenciye 500 TL, Mühendislik Fakültesi’nden Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü seçecek en yüksek puanlı 3 öğrenciye 500 TL, İİB Fakültesi’nden İşletme Bölümü’nü tercih edecek en yüksek puanlı 3 öğrenciye 500 TL, İİB Fakültesi’nden Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü seçecek en yüksek puanlı 5 öğrenciye 500 TL, Hukuk Fakültesi’ni tercih edecek en yüksek puanlı 5 öğrenciye 500 TL, Ziraat Fakültesi’nden Tarla Bitkileri Bölümü’nü seçecek en başarılı ilk 5 öğrenciye 500 TL, Veteriner Fakültesi’ni tercih edecek en yüksek puanlı ilk 5 öğrencilere 500 TL, Eğitim Fakültesi’nden Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerini seçecek en yüksek puanlı 5’er öğrenciye 500 TL, Eğitim Fakültesi’nden Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği ve Bilgisayar Öğretmenliği bölümlerini seçecek en yüksek puanlı 3’er öğrenciye 500 TL, Eğitim Fakültesi’nden Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini tercih edecek en yüksek puanlı 10 öğrenciye 500 TL, İlahiyat Fakültesi İlahiyat Programı’nı seçecek ek puanlı ilk beş binden, ek puansız ilk on beş binden öğrencilere 500 TL ile ek puanlı ilk on binden, ek puansız ilk otuz binden öğrencilere 250 TL, İnegöl İşletme Fakültesi’nden Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, İşletme ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerini seçecek en yüksek puanlı 1’er öğrenciye 400 TL, Mustafakemalpaşa MYO’dan Muhasebe Vergi Uygulamaları programını seçecek en yüksek puanlı 5 öğrenciye aylık 400 TL, Mustafakemalpaşa MYO’dan Elektrik (İ.Ö.) ile Makine (İ.Ö.) programlarını tercih edecek en yüksek puanlı 5 öğrenciye 400 TL, Orhangazi MYO’nun her programlarını seçen en yüksek puanlı 5 öğrenciye 400 TL, Büyükorhan MYO’dan Avcılık ve Yaban Hayatı Programı’nı seçecek en yüksek puanlı 4 öğrenciye 400 TL, Teknik Bilimler MYO Gıda İşleme ile Et ve Ürünleri Teknoloji Programı’nı seçecek en yüksek puanlı 5’er öğrenciye 500 TL, Harmancık MYO’dan Aşçılık Programı’nı seçecek en yüksek puanlı 3 öğrenciye 400 TL, İnegöl MYO’nun Çocuk Gelişimi Programı’nı seçecek en yüksek puanlı ilk 2 öğrenciye 400 TL burs verilecek. Ayrıca ÖSYM Tercih Kılavuzu’nda belirtilen fakülte ve bölümlerde dönem birincisi olan öğrencilere 750 TL başarı bursu verilecek. Uludağ Üniversitesi, yaptığı protokoller sayesinde yukarıda belirlenen bölüm veya programları tercih edip yerleşmeyi başaran toplam 129 öğrenciye aylık 58 bin 550 TL burs ödeyecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başarılı öğrenci Uludağ Üniversitesi’ni tercih edecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Kasım 2019, Cuma
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı