Eğitim Haberleri

  Başarılı 12 bin öğrenci Mersin'de tatil yaptı

  AA
  02.09.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin çeşitli kentlerinde derslerinde başarılı olanlardan seçilen yaklaşık 12 bin çocuk, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca kurulan gençlik kamplarına katıldı.

  Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca kurulan gençlik kamplarına katılan, derslerinde başarılı yaklaşık 12 bin çocuk, bir hafta boyunca Mersin'de tatil yaparak gönüllerince eğlendi. İhtiyaç sahibi ve derslerinde başarılı olanlardan seçilen öğrenciler, belli dönemlerde evlerinden alınarak otobüslerle Silifke ilçesindeki 4 gençlik kampına getirildi. Çocuklar, burada 7 gün boyunca çeşitli spor faaliyetlerine katılıp denize girdi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Ahmet Tarakçı, yıl içinde 3'ü kız öğrencilere yönelik olmak üzere 10 kamp dönemi düzenlediklerini söyledi. Her dönemde kamplara bin 200 çocuğun katıldığını belirten Tarakçı, böylece toplam 12 bin çocuğa tatil yaptırdıklarını bildirdi. Kamplara Türkiye'nin tüm illerinden çocukların geldiğini anlatan Tarakçı, "Kampa ilk kez gelen birçok çocuğumuz çekingen oluyor. Ancak giderken, edindikleri arkadaşlarından ağlayarak ayrılıyorlar. Çocuklarımıza burada sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler yaptırıyoruz. 7 gün boyunca hayatlarının en güzel zamanlarını geçiriyorlar. Paylaşımcılığı öğreniyorlar ve sorumluluklar alıyorlar" dedi.


  "Amacımız çocuklara rüya gibi tatil yaptırmak"
  Mersin'in tatil için en müsait yerlerden biri olduğuna dikkat çeken Tarakçı, kampa katılan çocukların hiç para harcamadığını, tüm masrafların devlet tarafından karşılandığını söyledi. Kampa katılan çocuklar arasında denizi ilk kez görenlerin bulunduğunu belirten Tarakçı, şunları söyledi:
  "Çocukları denizle tanıştırmak kadar güzel duygu yok. 'Deniz suyuna çok tuz atılmış', 'Tuzunu az atın' ya da 'Suya şeker katalım' diyen çocuklar bile oldu. Amacımız çocuklarımıza rüya gibi bir tatil yaptırmak." Tarakçı, Mersin'de 2 yeni kamp daha hazırladıklarını, kenti Türkiye'nin en büyük kamp merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını belirtirken, 23 Nisan Mavi Gençlik Kampı Müdürü Kamil Acar da çeşitli sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler düzenledikleri kampa, genelde Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinden çocukların katıldığını anlattı. “İlk kez denizi Mersin’de gördüm” Muş'tan kampa katılan Hamza Arslan ise ilk kez denizi Mersin'de gördüğünü söyledi. Kampta birçok arkadaş edindiğini belirten Arslan, "Burada çok hoş vakit geçirdim. Gelecek yıl yine gelmek için derslerime çok çalışacağım" diye konuştu.

  Etiketler: başarı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı