GeriSpor "Başarılarda pay sahibiyiz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Başarılarda pay sahibiyiz"

"Başarılarda pay sahibiyiz"
refid:21574584 ilişkili resim dosyası

Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı Menajeri Nalan Ural, geçen sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 3 Türk takımının olmaması nedeniyle dörtlü finalin istenen düzeyde geçmediğini söyledi.

Nalan Ural, yaptığı açıklamada, geçen sezon Türk takımlarının “birbirlerine kırdırıldığını” savunarak, “Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde 3 Türk takımı aynı anda olabilirdi. Türkiye Ligi'ndeki play-off mücadelesi Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nden daha kaliteli geçti. Türk takımlarının hepsi olmadığı için kalite düştü” dedi.

Türkiye'de voleybolun yükseldiğini kaydeden Ural, “Dünyanın en iyi voleybolcuları oynamak istiyor. Kulüplerin iyi organizasyon yapmaları ve teknik olarak iyi donanımda olmaları Türk Milli Takımı'na da yansıyor. Şu an kadın voleybolunun bulunduğu durumdan tüm voleybolseverler memnundur” diye konuştu.

Menajer Ural, kadın voleybolunun yurt dışındaki yansımaların ne olduğu yönündeki soruyu ise şu şekilde yanıtladı: “Herkes Türk voleybolunun büyük potansiyeli olduğunun farkında. Kulüplerin ve federasyonların doğru adımlarla ilerlediğini biliyorlar. Yapılan yatırımlar yerini buluyor ve ciddi kurumlar yatırım yapıyor. Devlet de destekliyor. Federasyon önemli organizasyonları bize hediye etti. Buradan başarılı sonuçlar çıktı. Olimpiyat oyunlarına katılmak da bizim dünya sıralamasındaki seviyemizi arttırdı. Şu an Türkiye yedinci sırada.”

“Başarılarda Eczacıbaşı olarak pay sahibiyiz”

Nalan Ural, Türk voleybolunun 2003 yılından itibaren yakaladığı ivmede Eczacıbaşı'nın katkılarının olduğunu dile getirdi.

“Eczacıbaşı VitrA olarak önemli pay sahibi olduğumuzu düşünüyoruz. İnşallah voleybolun yükselen grafiğinin devamlı bekçisi olacağız” ifadesini kullanan Ural, sözlerini şöyle sürdürdü: “(A) Milli Takım'da Eczacıbaşı VitrA'nın 7-8 oyuncusu var. Altyapı milli takımlarında da oyuncular var. Bu kulübümüzün ne kadar doğru yatırımlar yaptığını gösteriyor. Son yıllarda alınan başarılarda özellikle Avrupa kupalarındaki başarılarda Eczacıbaşı VitrA'nın organizasyon sisteminin örnek alındığı kulüp düzenleri var. Voleybolun buralara gelmesinde pay sahibi olduğumuzu düşünüyoruz.”

Erkek voleybolunun yükselişi için öneriler

Türkiye'de erkek voleybolunun kadın voleyboluna göre biraz daha geride olmasının nedenleri üzerine görüşlerini aktaran menajer Nalan Ural, erkek voleybolunun kalitesinin yükselmesi için yabancı sayısının artması gerektiğini savundu.

Kendisinin oyuncu ve yönetici olarak 30 yıldır voleybolun içinde olduğuna dikkati çeken Nalan Ural, erkek voleybolu ile ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı:
“Biz kötü dönemlerden buralara geldik. Ama öncelikle kadın voleybolu ile erkek voleybolunu ayırmak lazım. Bana göre erkeklerdeki yabancı sayısını arttırarak, onlara bir çıkış yakalatmak lazım. Erkekler ne yaparlarsa yapsınlar dünyanın en iyi oyuncuları gelmiyor veya Türk oyuncuları dünyanın iyi voleybolcuları seviyesine çıkamıyor. Kulüplerimizin organizasyonları iyi. Tabi bunlar benim şahsi görüşlerim. Voleybolun seviyesini arttırıp, Avrupa kupalarında başarılar elde edildikten sonra oyuncuların ve yöneticilerin de vizyonu gelişecek. Ben böyle bir formülün doğru olduğunu düşünüyorum. Erkekler için ayrı politika belirlemek lazım. Dünyada erkek voleybolu da çok ön planda. Belki bu biraz da milli takımların başarılarına endeksli.”

Eczacıbaşı Vitra gibi başka kulüplerin de altyapıya önem verdiğini ve bunun Türk voleybolu için şans olduğunu kaydeden Ural, “Bayan voleybolu altyapıya 40 yıldır yatırım yapıyor. Federasyonumuzun 2-3 yıl içindeki yatırımları da filizlerini vermeye başladı. Başarılar gelmeye başladı. Hem kulüplerin, hem federasyonların aynı politikaları güderek ortak hedef için oyuncu yetiştirmeye çalışması büyük katkı sağlıyor. Bayan voleybolu şu an bulunduğu noktadan çok daha iyi yerlere gelecek. Gidişimiz o yönde. Ekonomimiz de büyüdü” diye konuştu.

Menajer Ural, kulüp olarak bu sezonki hedefleri konusunda ise “Bu sezon biraz daha derinliği olan kadromuz var. Maç periyodumuz çok yoğun. Oyuncuları değiştirerek kullanabilecek durumdayız. Milli takımdan yorgun dönmüş oyuncuları yıpratmadan, onları en iyi şekilde hedef maçlarına çıkarmak amacındayız. Yeni sezonda 4 kupa hedefimiz var. Süper Kupa ile başlamak istiyoruz” diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle