Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başarı ve ödül

Doğan Hakyemez
SON GÜNCELLEME
Türkiye'de, ‘‘Hiç bir başarı cezasız kalmaz’’ diye bir söz vardır. Allah için bu sözü söyleyenleri hiç yalancı çıkarmıyoruz.

Örnek mi?

Örnek çok. Ama ben size önce Orhun Ene'yi anlatmak istiyorum. Türk Basketbolunun yetiştirdiği bu büyük yetenek, ilgisizlik yüzünden geçtiğimiz yıllarda sporu bırakmıştı. Bir kaç kişinin çabaları ve binbir emekle Orhun basketbola geri döndü. Bu sayede G.Saray ligde toparlandı. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ise Orhun, ikinciliği yakalamamızda en büyük pay sahiplerinden biri oldu.

NBA'da 38 yaşındaki Michael Jordan'ın dönüşünü kutlayanlar, 34 yaşındaki Orhun Ene'yi görmediler. Onu yıprattılar, basketboldan soğuttular. Orhun’u şimdi Milli Takımı bırakma noktasına getirdi.

İşte size bir başarı öyküsü ve ödülü...

Bitmedi...

Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligi'nin yayın hakkını TRT kaç liraya aldı dersiniz... Boşuna hesaplamayın, ben size söyleyeyim... 4 milyon dolara... Ama doların kurunu 800 bin liraya sabitleyerek. Yani milyonlarca doların döndüğü basketbol ligimizin yayın hakkı gerçekte 2 milyon dolar ediyor.

Ekonomik bir kriz yaşadığımız bu günlerde bu rakamı normal karşılayanlar olabilir. Ama ya Avusturya - Türkiye maçına TRT'nin ödediği paraya ne diyeceksiniz

Tam 400 bin dolar...

A Milli Futbol Takımımızın başarılarını hiç gözardı etmiyorum. Ama sadece bir futbol maçına 400 bin dolar veren TRT'nin koca bir basketbol sezonuna ödediği para için Anayasamızın 59. maddesini hatırlatıyorum:

‘‘Devlet her yaşta Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder’’

Efes'in sırrı

EFES Pilsen çok alkışlandı... Koraç Kupası'nı kazandılar, iki kez final four oynadılar, defalarca Türkiye Şampiyonu olup, kupa kazandılar. Kısacası bu alkışları fazlasıyla hakettiler. Ancak, bu başarılara rağmen, bir eksikliğin üstü örtülemedi. Efes Pilsen'de sorunlar vardı ve bu sorunlara doğru teşhis koyulamıyordu. Dolayısıyla sorunlar günden güne çığ gibi büyüyordu. ‘‘Sorun neydi?’’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Yanıt basit... Efes Pilsen, ‘‘Efes Pilsen camiası’’nı yaşama geçirememişti. Spor yapanlar iyi bilirler. Başarının sürekliliği, birlikteliğe, takım ruhuna ve camiaya bağlıdır. Efes Pilsen'de bu üç unsurun biri maalesef eksik kaldı. Camia olgusu... Yıllarca Efes Pilsen için ter akıtmış sporcular unutulmuş, dolayısıyla özlenen ‘‘camia’’ oluşturulamamıştı. Ancak son ‘‘Aytek Gürkan operasyonu’’ bu yolda atılmış ilk olumlu adım oldu. Efes Pilsen artık sadece başarılı bir takım değil, aynı zamanda camia olma yolunda da hızla ilerliyor...

25 BİN DEV ADAM

BAsketbol
Federasyonu dev bir hamle başlatıyor. 3 yıllık bir proje önümüzdeki günlerde devreye sokulacak. Buna göre 12 ilde, 24 adet ‘‘12 Dev Adam Basketbol Okulu’’ açılacak. Her okulda 200 öğrenci basketbolun teknik, taktik ve psikolojik eğitimini alacak. Kısacası 3 yıl sonunda 25 bin dev adamımız olacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler