Gündem Haberleri

  Başarı için Taliban iyi tanınmalı

  Independent
  05.11.2009 - 15:05 | Son Güncelleme:

  İngiltere Politika Çalışmaları Merkezi’nden Adam Holloway ülkesinin Afganistan’daki performansıyla ilgili hazırladığı raporda Taliban’ın Afganistan toplumunun bir parçası olduğu gerçeğinin gözden kaçırıldığını ifade etti.

  Avam Kamarası altında görev yapan Savunma Seçim Komitesi’nin Muhafazakar üyelerinden olan Holloway, raporda Batı güçlerinin Taliban’a Afganistan’ın içindeki bir “öteki” muamelesi yapmakla hata yaptığını belirtti.

             

  The Independent gazetesinde "We need to understand what we mean by the word Taliban" başlığıyla rapordan yapılan alıntılarda Afganistan'la ilgili bir diğer hatanın da Taliban’a organize olmuş bir sosyal hareket muamelesi yapmak olduğunu hatırlatan Holloway “başlarda Pakistan istihbarat servisi tarafından desteklenen bir grup dindar öğrenci” olarak tanımladığı örgütün arkasındaki kitle desteğinin beklenmedik olduğunu savundu.

   

  Taliban ilk defa görevden alındığı zaman pek çok insan bu durumu mutlulukla karşılamışlar, kadınlar da bu gelişmeyi kara çarşaflarını çıkararak kutlamışlardı. Bugün yerel komutanlar ağırlıklarını kazanacağını tahmin ettikleri taraftan yana koyacaklar.

   

  Dahası ülkede güvenliğin yokluğu, yönetimin ekonomik faaliyetleri canlandırmaktaki başarısızlığı ve yabancı asker sayısında hala bir azalma olmamış olması yerel halkın içinde Taliban’a verilen desteği artırıyor.

   

  Taliban militanların büyük bir çoğunluğu yabancılara karşı savaşmanın gururu için bu işe girmiş durumda, pek çokları günde en fazla 10 dolar gelir elde ediyor.

   

  TALİBAN NATO’NUN DÜŞMANI

  Ancak Holloway Taliban’ın tek bir grup olmadığına aksine yüzlerce farklı silahlı grubun bir araya gelmesinden oluşan bir topluluk olduğuna da dikkat çekiyor. Bu grubun ortak olarak hareket etmesini sağlayan şey ideoloji değil NATO karşıtlığı. Pek çokları “düşmanımın düşmanı dostumdur” anlayışını benimsemiş sıradan insanlar.

   

  Grubun içinde pek çok büyük Pakistanlı Peştun ve dışarıdan gelmiş Cihatçı topluluğu var. Bu topluluklar özellikle güneye doğru hareket ederek köylerdeki milis güçlerini organize ederek enerji sağlıyorlar.

   

  ABD’nin istihbarat servisine göre son dört yıldır ülkede savaşan Pakistan kökenli “muhtemelen onlarca Müslüman İngiliz” var.

   

  Afganistan nüfusunun büyük bir çoğunluğu geleneksel değerlere sahip çıkarak değişime karşı duruyor. Holloway, bu koşullar altında kadın hakları gibi Batı için büyük önemi olan değerlerin uygulamaya geçirilmesi için daha bir müddet beklenmesi gerektiğini savundu.

   

  Amerikalı, Rus ya da İngiliz olması fark etmez, yabancı işgalcilere karşı savaşan ve geleneksel İslami değerlerini savunan muhafazakar insanlarla El Kaide arasında büyük fark var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı