Başak Fransız Groupama'nın

Hürriyet Haber
02.02.2006 - 11:59 | Son Güncelleme:

Başak Sigorta'daki yüzde 56,67 ve Başak Emeklilik'teki yüzde 41 oranındaki İdare hisselerinin özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 268 milyon dolar ile Fransız Groupama İnternational verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş'ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmelerinin elemesiz ilk yazılı turunda, ihaleye katılan 6 yatırımcının revize teklifleri alındı. Elemesiz yapılan bu turda, en yüksek teklif 170 milyon dolar oldu. Daha sonra yapılan 1. elemeli yazılı turda, verilen en düşük teklif miktarı eşit çıkınca tur tekrarlandı. Tekrarlama sonunda en yüksek teklif miktarı 243 milyon dolara çıktı.

Tekrarlanan ikinci turda da eşitlik değişmedi, bunun üzerine tur yeniden tekrarlandı. En son tekrarlanan 1. tur sonunda, en düşük teklifi veren Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi elenirken, en yüksek teklif 245 milyon dolar oldu. Pazarlık görüşmesinde, ikinci yazılı turda ise Hollandalı TBIH Financial Services Group N.V. şirketi en düşük teklifi vermesi nedeniyle elendi.

SÖZLÜ TURLAR

Nihai pazarlık görüşmelerinde yazılı turların ardından 256 milyon dolar başlangıç tutarı ve 500 bin dolar artırım aralığıyla sözlü turlara geçildi. Birinci sözlü turda Axa Oyak Holding A.Ş ile ABD'li Liberty Mutual İnsurance Company çekildiklerini açıkladı. Daha sonra yapılan 5 sözlü turun ardından Groupama İnternational teklifini 264 milyon dolara, Ak Sigorta A.Ş de 265 milyon dolara çıkardı. Pazarlık görüşmesinin 6. sözlü turunda ise Groupama İnternational 268 milyon dolara yükseltirken, Ak Sigorta çekildiğini bildirdi. Böylece ihalede en yüksek teklifi Fransız Groupama İnternational vermiş oldu.

İhale sonucu Rekabet Kurumu ve SPK'nın onayı alındıktan sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu'na (ÖYK) sunulacak, ÖYK'nın onayı sonrası şirket hisseleri devredilecek.

GROUPAMA ÖDEMEYİ PEŞİN YAPACAK

Bugünkü ihalede en yüksek teklifi veren Fransız Groupama İnternation Şirketi'nin Uluslararası Genel Müdürü Jean François Lemoux'un verdiği bilgiye göre, şirket, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in satış bedelini peşin ödeyecek.

Lemoux, bir soru üzerine, Türkiye'deki diğer özelleştirmelerle ilgilenmediklerini, çünkü Groupama'nın bir sigorta şirketi olduğunu ve başka sektörlere yatırım yapmayı göze almadığını söyledi.

Edinilen bilgiye göre, sigorta sektöründe 1900 yılından beri faaliyet gösteren Groupama, Fransa'nın en büyük 2. sigorta şirketi. Groupama ayrıca Güneş Sigorta'nın da hissedarı konumunda bulunuyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı