Gündem Haberleri

  Baş döndüren görüşme trafiği

  AYSEL ALP/ANKARA ayalp@hurriyet.com.tr
  25.07.2015 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de son günlerde ardı ardına meydana gelen terör olayları nedeniyle devletin zirvesinde yoğun görüşme trafiği yaşanıyor. Bugün saat 11.00’de İstanbul’da Huber Köşkü’nde yapılması planlanan Cumhurbaşkanı- Başbakan görüşmesi yeni gelişmeler nedeniyle saat 13.00’e ertelenirken, Cumhurbaşkanı saat 15.00’te de Davutoğlu ile birlikte Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i kabul edecek.

  Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan katliam, ardından Ceylanpınar’da iki polisin evlerinde; Diyarbakır’da bir trafik polisinin görevi başında; son olarak da Astsubay Yalçın Nane’nin Suriye’den açılan ateşle şehit olmalarının ardından baş döndüren bir görüşme trafiği yaşanıyor. Astsubay Nane’nin şehit edilmesinin ardından son 48 saatte yaşanan görüşme trafiği:

  KUVVET KOMUTANLARI VE MÜSTEŞARLARLA YAPILDI

  Türkiye’nin ilk kez IŞİD’i hedef alarak yaptığı sınır ötesi operasyon kararı Başbakan Davutoğlu başkanlığında 23 Temmuz Perşembe günü saat 19.00 sularında toplanan Güvenlik Zirvesinde alındı. IŞİD ve PKK’ye yönelik sınır ötesi operasyonların değerlendirildiği toplantıya Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakanlık Başmüşaviri Hatem Ete, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Kemal Ökem ile Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz katıldı. Toplantıda Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, brifing verdi. İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin konuların da ele alındığı zirve toplantısı 2.5 saat sürdü.

  Baş döndüren görüşme trafiği

  HEM PKK HEM İŞİD VURULDU

  Zirvede alınan karar çerçevesinde Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ ile Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütlerine ait hedefler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından vuruldu. Hava harekatında Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil'deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaraların; eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ’e ait hedeflerin ateş altına alındığı açıklandı.

  22 İLDE BİNLERCE POLİSLE DEV OPERASYON

  Baş döndüren görüşme trafiği

  24 Temmuz Cuma günü ise Türkiye, 22 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ve binlerce polisin katıldığı dev bir operasyona uyandı. Yine IŞİD ve PKK başta olmak üzere terör örgütleri üyesi olduğu ileri sürülen ev ve iş yerlerine yapılan baskınlarda 590 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

  CUMHURBAŞKANI, FİDAN GÖRÜŞMESİ

  Baş döndüren görüşme trafiği

  Terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlar sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Cuma namazı çıkışı Tarabya Köşkü'ne geçerken MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın konvoyu da ona eşlik etti. Erdoğan ve Fidan aynı anda Köşk'e girdi. 14.45'tE başlayan görüşme, 1.5 saat sürdü. Erdoğan, Fidan'ın ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü kabul etti. Bir saat süren bu görüşmeden sonra da saat 18.00'de TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldi.

  GECE YARISI İKİNCİ ZİRVE

  Hem yurtiçi hem de yurtdışında operasyonlar sürerken, Başbakan Davutoğlu bu gece yarısı yeni bir güvenlik zirvesi topladı. 23 Temmuz’da yapılan zirvesinin üzerinden 30 saat geçmeden, bugün 02.20’de toplanan ikinci zirvede yurtiçi ve yurtdışı operasyonları yürütün birimlerin Başbakan Davutoğlu’na gelinen aşama ve sürecin bundan sonrasına ilişkin brifing verdikleri bildirildi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada yurtiçi ve yurtdışından yönelen terör tehditlerine karşı mücadelenin bundan sonra da ayrım yapılmaksızın süreceği vurgulandı.

  Baş döndüren görüşme trafiği

  BÜYÜK YÜRÜYÜŞ YASAKLANDI

  Suruç katliamını protesto etmek üzere HDP başta olmak üzere siyasi partiler, sivil topluk örgütleri tarafından organize edilen ve İstanbul’da Pazar günü yapılması planlanan ‘Büyük Barış Yürüyüşü’ İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.
  Yasaklama kararının, gece yarısı yapılan güvenlik zirvesinde alındığı yorumları yapıldı.

  BARZANİ İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

  Bu gelişmeler yaşanırken Başbakan Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Davutoğlu, Barzani’ye başta DAEŞ, PKK ve DHKP-C olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yürütülmekte olan operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

  Terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye yönelik eylemlerine son vermedikçe her türlü tedbire başvurmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Bölge güvenliği ve istikrarı açısından Kürt Bölgesel Yönetimi dahil tüm bölgesel ortaklarla işbirliğine önem verdiklerini" dile getirdi.

  SAAT 11.00’DEKİ GÖRÜŞME 13.00’E ALINDI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bugün saat 11.00’de İstanbul’da Huber Köşkü’nde Başbakan Davutoğlu’nu kabul saati 13.00’e ertelendi. Bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı saat 15.00’te Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i de kabul edecek. Böylece görüşme üçlü olarak sürecek. Toplantıda hem Davutoğlu’nun hem de Genelkurmay Başkanı Özel’in, Cumhurbaşkanına operasyonlar hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

  Baş döndüren görüşme trafiği

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabul etti.Tarabya Köşkü'ndeki kabul, basına kapalı devam ediyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı