Gündem Haberleri

  Barzani'den PKK'ya ilk uyarı

  Kemal Yurteri / CNN TÜRK
  02.08.2006 - 13:32 | Son Güncelleme:

  Irak Kürdistan Bölge Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK terör örgütü yöneticisi Murat Karayılan'dan Türkiye'ye karşı saldırılarda Kuzey Irak'ı kullanmamalarını istedi.

  PKK ile mücadelede Türkiye'nin sert açıklamaları ve kararlılığı hem Irak hükümetini hem de Kürt grupları harekete geçirdi.

   

  Ankara'ya ulaşan bilgilere göre, Kuzey Irak'taki yerel hükümetin Başbakanı Neçirvan Barzani ve Yardımcısı Ömer Fettah, bu hafta içinde terör örgütü yöneticilerinden Murat Karayılan ile görüştü.

   

  Erbil kentinde yapılan görüşme sırasında Barzani ve Fettah, Karayılan'a KDP lideri Mesut Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin mesajını aktarmak için kendisini çağırdıklarını belirtti.
   
  Karayılan'a, "bu bölgeden Türkiye'ye saldırmayacaksınız" diyen Barzani, topraklarını saldırı amaçlı kullanmalarından rahatsız olduklarının ve bundan sonra bu tür hareketlere izin vermeyeceklerinin de altını çizdi.
   
  Barzani'nin, Karayılan'ı silah bırakmaları ve çok sayıda üs kurdukları bölgeyi terk etmeleri için uyarmaması ise dikkat çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı