Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barzani'den PKK'ya 4 maddelik uyarı

  Hürriyet Haber
  25.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.10.2007 - 13:32

  Irak Başbakanı Maliki’nin PKK bürolarının kapatılacağını ve Irak topraklarında faaliyetine izin verilmeyeceğini açıklamasından sonra Kuzey Irak’taki bölgesel yönetim de PKK’ya karşı 4 maddelik bildiri yayımladı.

  ntvmsnbc.com'un haberine göre; 4 maddelik bir bildiri yayımlayan bölgesel yönetim, terörü “şiddetle kınadı” ve PKK’nın Irak topraklarını saldırı merkezi olarak kullanmasına izin vermeyeceklerini duyurdu; “silahlı mücadeleyi bırak” çağrısı yaptı.

  Bölgesel yönetim, siyasi hedeflere ulaşılmada şiddetin esas alınmaması gerektiğini vurguladı.

  Bildiride ayrıca, “Irak topraklarının komşu ülkeler için bir saldırı merkezi olmasını hiçbir şekilde kabul etmeyiz” denildi ve “Nereden gelirse gelsin biz her türlü terör olaylarını şiddetle kınıyoruz. Bütün sorunların görüşme ve karşılıklı anlayış yoluyla çözüleceğine inanıyoruz” ifadesine yer verildi.

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki de dün yaptığı açıklamada, “PKK terörist bir örgüttür. Bürolarını kapatma ve Irak topraklarında faaliyet göstermelerine izin vermeme kararı aldık. Irak ve Türkiye’yi tehdit eden terörist faaliyetlerini kısıtlamak üzere çalışacağız” demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı