Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barzani: Türkiye Saddam'dan kaçan vatandaşlarımızı kucakladı

  ERBİL(ANKA)
  05.07.2007 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye konusunda yumuşak mesajlar verdi. Türk devletinin hep destek olduğunu vurgulayan Barzani, “Körfez savaşında bile Saddam zulmünden kaçan vatandaşlarımıza kapılarını açıp, bizi kucaklamıştır. Türkiye ile aramızda bir sorun yaşanıyorsa, bunu savaşla değil diyalogla çözmeye hazırız” şeklinde konuştu.

  Neçirvan Barzani, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nın olası sınır ötesi operasyonu ilişkin bir soruyu yanıtlarken Türkiye'nin Kürdistan bölgesine operasyon düzenlemesine karşı olduklarını, Türkiye ile dostluğunu sürdürmek istediklerini belirtti. “Türk yetkilileri ile her ortamda masaya otururuz” diyen Barzani şunları söyledi:

  “Türkiye ile geçmişten gelen ortak bağlarımız var. Türk devleti halkımıza hep destek olmuştur. Körfez savaşında bile Saddam zulmünden kaçan vatandaşlarımıza kapılarını açıp, bizi kucaklamıştır. Bu dostluğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Türkiye ile aramızda bir sorun yaşanıyorsa, bunu savaşla değil diyalogla çözmeye hazırız. Türk yetkilileri ile uygun gördükleri her ortamda masaya otururuz.”

  KERKÜK BORU HATTINI KÜRTLER KORUYACAK

  Celal Talabani’nin lider olduğu KYB’nin internet sitesine göre, Neçirvan Barzani, Kerkük-Beyci petrol refinerileri arasındaki boru hatlarını terörist saldırılarından Kürtlerin koruyacağını belirterek “Bu konuda Irak Bakanlar Kurulu’nun onayı alınmıştır” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı