Dünya Haberleri

  Barzani: Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi

  A.A.
  30.05.2010 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, bugün yerel parlamento önündeki konuşmasında, yakında Türkiye ve Fransa'ya yapacağı resmi ziyaretlerin önemini anlattı.

  Barzani, "Türkiye'yle ilişkileri daha da iyileştirmek istediklerini" belirtti. Mesud Barzani, Kürtlerin Irak'ın hassas bu döneminde birlik ve beraberlik olmaları gerektiğini belirterek, "Tek seslilik en önemli yollardan biri" dedi.

  Kürt milletvekillerinin Türkiye'nin bölgede ve Irak'ta önemli bir rolü olduğuna dikkat çektiklerini hatırlatarak, "ikili ilişkilerin gelişmesi ve daha da öne gitmesi için çalıştıklarını" belirten Barzani, bu durumun her iki tarafın yararına olduğunu söyledi.

  Türkiye ziyaretiyle ileride ekonominin daha da gelişeceğini belirten Barzani, Kürt bölgesinin istikrarsızlığa sevk edilmesinin kabul edilemez olduğunu, kimsenin istikrar ve emniyetin bozulmasını istemediğini anlattı.

  Barzani, Türkiye'de siyasi ilişkiler ve ekonomik konuları görüşeceğini kaydederek, "Kürdistan bölgesi olarak Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı gösteriyoruz. Türkiye'nin de Kürdistan bölgesine saygı göstermesi lazım. Ayrıca her iki taraf arasındaki ilişkileri daha da pekiştirmek ve güçlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

  Mesud Barzani, Türkiye'den sonra Fransa'ya gideceğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, perşembe günkü basın toplantısında, konuya ilişkin soru üzerine, "Barzani'nin önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye beklendiğini, tarih üzerinde çalışıldığını, ziyaretin masada olduğunu" açıklamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı