Gündem Haberleri

  Barzani Suriyeli Kürtleri "birleştirdi"

  AA
  12.07.2012 - 12:16 | Son Güncelleme:

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin himayesinde bir haftadır Erbil'de uzlaşma görüşmeleri yürüten Suriyeli Kürt gruplar üç konuda anlaşmaya vardı. Suriye Kürt Ulusal Meclisi (SKUM) Türkiye Temsilcisi Şivan Hüseyin, Kürt grupların bundan sonra, uluslararası kamuoyu nezdinde tek ses olacağını ve Esed rejimine karşı da ortak hareket edeceklerini ifade etti.

  Erbil'deki görüşmeler hakkında AA'ya açıklamalarda bulunan SKUM Türkiye Temsilcisi Şivan Hüseyin, görüşmelerin sonuçlandığını ve 3 konuda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Hüseyin, "Birlik kararı Suriye'deki Kürtler ve Suriye muhalefeti için tarihi bir adımdır" dedi.

  Barzani'nin evsahipliğinde biraraya gelen Suriye'deki Kürt parti ve örgütlerinin, yoğun tartışmalardan sonra aralarındaki ayrılıkları büyük ölçüde giderdiklerini anlatan Hüseyin, alınan ilk kararın, Kürt grupların bundan sonra, uluslararası kamuoyu nezdinde tek ses olmaları ve Esad rejimine karşı ortak hareket etmeleri olduğunu ifade etti.

  SKUM Temsilcisi Hüseyin, diğer kararları şöyle anlattı:

  "İkinci karar, Suriye'deki Kürt muhalefetini oluşturan grupların yer aldığı 'Yüksek Kürt Kurulu' adı altında yeni bir komite kurulması. Kürtlerin yaşadığı kent ve köylerde, halkımızın büyük tepkisini çeken silahlı gruplar kent dışına çıkartılacak. Silahlı olan bu gruplara Esed'in askerleri 'Kürtleri kontrol altında tutuyorlar' diyerek hiç ses çıkartmıyordu. Birçok kasaba ve köyde özellikle sınıra yakın birçok noktanın kontrolünü onlara terk etmişlerdi. İşte bunlar dışarı çıkartılacak. Önemli bir diğer karar, bütün Kürt parti ve grubların içinde yeralacağı 'halk savunma güçleri' oluşturulması. Bu güçler silahlı olmayacak. Sivil olacak. Biz baştan beri silahsız, demokratik yollarla, Esed rejiminin devrilmesinden yana tutum takındık."

  BASIN ÜZERİNDEN SAVAŞ SONA ERECEK

  Hüseyin, uzlaşma çerçevesinde, Suriye'deki Kürt grupların birbirlerine karşı basın üzerinden yürüttükleri kampanyalara da son vereceklerini belirtti.

  SKUM yöneticilerinden Kawa Aziz ise, Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin resmi haber ajansı Peyammer'e Erbil toplantısı hakkında yaptığı değerlendirmede, Suriyeli Kürt gruplar arasındaki anlaşmanın kendileri için tarihi önemde olduğunu vurguladı. Aziz, "Biz Suriye'de, Kürt Ulusal Meclisi olarak bu anlaşmaya tam bağlı kalacağız. Anlaşmaya tam anlamıyla bağlı kalınmazsa, Suriye'de halkımızın geleceği tehlikeye atılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

  Barzani, Suriye'de rejim karşıtı hareketlerin başlamasından sonra aralarındaki görüş ayrılıkları artan Suriye Kürtlerini ortak bir tutum benimsemeye ikna etmek için çalışıyordu. Barzani, Suriye Kürtlerinin iki önemli örgütü olan SKUM Başkanı İsmail Heme ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Muhammed Müslim ile Erbil'de görüşmüştü.

  Bu gruplardan SKUM, Suriye'deki halk hareketlerinin başlamasından itibaren Esad rejimine karşı barışçıl yollardan muhalefet ederken ülkede rejim değişikliği istiyor, Esad rejimi ile görüşmeyi de reddediyor.

  SKUM ile birlikte Suriye'deki Kürt bölgesinde en önemli güç durumunda olan PYD ise önemli bir silahlı güce sahip ve PKK'ya yakınlığı ile biliniyor. PYD, Esad rejimi aleyhtarı söylem kullanıyor ancak ülkedeki sorunun rejimle müzakere edilerek çözülebileceğini savunuyor. Bu çerçevede Esad yönetimi ile yakın temasları dikkat çekmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı