Dünya Haberleri

  Barzani, o gece sabaha kadar uyumadı

  Hürriyet Haber
  09.12.2014 - 01:24 | Son Güncelleme:

  PEŞMERGE Güçleri Kobani Destek Gücü Komutanı, Kobani’ye gittikleri gece Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin sabaha kadar uyumadığını ve gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

  Peşmerge Güçleri Kobani Destek Gücü Komutanı Tümgeneral Abdulkahar Mecid, Iraklı peşmergenin Suriye’nin Kobani kentine gidişini Rudaw’a anlattı. Türkiye’ye giden peşmergelerin, Urfa’nın Suruç ilçesinde Türkiye güvenlik güçleri tarafından 24 saat kapalı bir binada tutulduğunu söyleyen Mecid, “Türk yetkililer, Başkan Barzani ve Peşmerge Bakanı’na durumun ciddiyeti hakkında bilgi verdi” dedi.

  KOBANİ DÜŞEBİLİRDİ

  Peşmerge Komutanı, 29 Ekim’de Ankara’dan gelen üç MİT mensubu ve Urfa Jandarma Komutanı’yla durum incelemesi yapmak üzere sınıra gittiklerini belirtti. Mecid, IŞİD’in, Mürşitpınar Sınır Kapısı’na 300 metre mesafeye keskin nişancılar yerleştirdiğini ifade ederek, “Sınır kapısını kullanmamız istendi. İncelemelerden sonra belirlediğimiz bir bölgeden girmek istedik” dedi. Açılan telörgülü yoldan 31 Ekim’de Kobani’ye giriş yaptıklarında da Barzani’nin kendisini aradığını ve o gece hiç uyumadığını dile getiren Mecid, “O gece yetişmeseydik, Kobani düşebilirdi” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı