Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barzani: Kürt halkı kararını verecek

  Hürriyet Haber
  02 Mayıs 2017 - 14:42Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 14:44

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurmanın zamanının geldiğini belirtirken, "Uluslararası toplumdan yardım beklersek hiçbir zaman Kürt devletini kurmayız" şeklinde konuştu.

  Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine konuşan Barzani, "Kürtlerin bağımsızlık ilan etme zamanı geldi. Ancak Irak'tan barışçıl bir şekilde, diyalog ve müzakere yoluyla ayrılmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

  'BİR ASIRDIR IRAK'IN BİRLİĞİNİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞTIK'

  Uzun süredir Irak'ın birliğini korumak için çalıştıklarını belirten Barzani, "Biz bunun karşılığında ne sağladık? 4 bin 500 köy yıkıldı, kimyasal saldırıya uğradık, sadece benim ailemden 10 bin kişi öldürüldü" ifadesini kullandı. Barzani, komşularla iyi geçinmek istediklerini ifade ederken, bağımsızlığın yeni sorunlar çıkartmayacağını, aksine sorunların çözümüne yardımcı olacağını ileri sürdü.

  'BU KONUDA KÜRT HALKI KARAR VERECEK'

  "Uluslararası camiadan bağımsızlık konusunda bir garanti aldınız mı?" sorusu üzerine Barzani, "Bu konuda kararı Kürt halkı verecek. Eğer uluslararası toplumdan bir hediye beklersek, Kürt devleti hiç bir zaman doğmaz" dedi.

  Etiketler: barzani , kuzey ırak , Türkiye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı