Gündem Haberleri

  Barzani: "Irak topraklarına hiçbir Türk askeri girmedi"

  DHA
  30.10.2011 - 09:49 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye’den önce İran’a giderek PKK terörü ile ilgili mücadele konusunda görüşmelere başladı. Barzani, Türk askerlerinin Irak topraklarına girdiği yönündeki soruya "Bu konu sadece haber ajanslarında, kitle iletişim araçlarında yer aldı. Irak topraklarına hiçbir Türk askeri giriş yapmadı” dedi.

  Erbil’den özel uçakla İran’a giden Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, İran Dışişleri Bakanı Salihi ile görüştü.

  Barzani, İran'da üst düzey yetkililerle bir dizi görüşme ve temaslarda bulunmak üzere, üst düzey bir heyet başkanlığında Tahran'a gitti.

  Bakan Salihi ile ortak basın toplantısına katılan Barzani, ABD askerlerinin bu yılın sonuna kadar Irak’tan ayrılacağını açıkladı, ancak Irak askerlerinin eğitimi için ABD askerlerinin bir kısmının bırakılıp bırakılmayacağı konusunun henüz kesinleşmediğini belirtti.

  "PKK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

  Barzani, Türkiye’de PKK terörüne ilişkin çatışmalar konusundaki bir soru üzerine bölgedeki her çatışmanın üzüntü verici olduğunu, İran Cumhuriyeti’nin yardım ve katkılarıyla, Türkiye ile PKK sorununun çözümü için çalıştıklarını söyledi.

  Barzani Türk askerlerinin Irak topraklarına girdiği yönündeki soruya "Bu konu sadece haber ajanslarında, kitle iletişim araçlarında yer aldı. Irak topraklarına hiçbir Türk askeri giriş yapmadı” dedi.

  Barzani, Saddam döneminde ülkelerini terk etmek zorunda kalan binlerce Kürt vatandaşa İran yönetiminin sınırlarını açarak yardım etmesini unutamayacaklarını, PKK’nın kolu PJAK’ın İran sınırında yol açtığı huzursuzlukları gidermek için birlikte çalışacaklarını söyledi.

  BARZANİ HAMANEY İLE GÖRÜŞTÜ

  İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani'yi kabul ederek bir süre görüştü. Hamaney, Barzani ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Irak'ın birlik ve bütünlüğünü, istikrarını desteklediklerini ifade etti.

  Irak halkının direnişi sayesinde ABD'nin bu ülkeden çıkmaya mecbur kalmasını “Irak'ın tarihinde altın bir sayfa” olarak değerlendiren Hamaney, Iraklıların tüm baskılara rağmen ABD'ye “hayır” dediğini belirtti.

  Barzani de konuşmasında görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İran halkı ve devletinin zor günlerde kendilerine yaptığı yardımları unutmayacaklarını belirtti.

  İran'a ikinci kez resmi ziyaret için dün gelen Barzani'nin Tahran'daki temaslarının sürdüğü bildirildi. Iraklı liderin, İran temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye geçmesi bekleniyor.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı