Dünya Haberleri

  Barzani: Çatışmalar endişe verici

  AA
  26.04.2016 - 16:28 | Son Güncelleme:

  IKBY Başkanı Mesut Barzani, Tuzhurmatu'da peşmerge ile Şii milis güçleri arasındaki çatışmaların endişe verici olduğunu söyledi.

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde son birkaç gündür meydana gelen çatışma ve gerginliklerin son derece endişe verici olduğunu belirtti.

  IKBY başkanlık sitesinden yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, "Tuzhurmatu ilçesinde son birkaç gündür meydana gelen çatışma ve gerginlikler, bizi son derece endişelendiriyor. Çok açıktır daha önce de fitne ve sorunların kaynağı olan bazı kişiler ve taraflar, bu sefer başka bir isimle ortaya çıkıp fitne ve sorun yaratmaya devam ediyor. Söz konusu taraflar ilçe merkezi ve bölgedeki asli unsurlar arasında çatışmanın fitilini yakmak istiyor." ifadelerini kullandı.

  Tuzhurmatu'da meydana gelen çatışmalar sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Peşmergelerin ailelerine başsağlığı ve acil şifalar dileyen Barzani şunları kaydetti:  Olayların yatıştırılması için Peşmerge komutanlarına görev düşüyor. Haşdi Şabi (Şii milis gücü) içerisinde fitneye karşı olanlarla diyalog kurulup, çatışmanın fitilini tekrardan yakmak isteyenlerin önüne geçilmesi lazım. Peşmerge güçleri Tuzhurmatu ilçesindeki sivil vatandaşlarının ev ve mülklerini korumalı. Sivillere yapılan tüm saldırıların da önüne geçilmesi lazım."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı