DİYARBAKIR HABERLERİ

Barzani: Bağımsızlık için referandum yapacağız

DHA
31.03.2017 - 11:40Son Güncelleme :
Barzani: Bağımsızlık için referandum yapacağız
DHA

DİYARBAKIR, (DHA) - IRAK Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık için referandum yapacaklarını söyledi..
Rudaw’a konuşan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, Başkan Barzani'nin, BM Genel Sekreteri'ne, "Bizden duymanızı istiyorum, en yakın zamanda referandum yapacağız. Bu isteğimizi anlayışla karşılamanız bizi mutlu eder" dediğini aktardı. Başkanlığın internet sayfasında yapılan açıklamaya göre Barzani görüşmede, "Yakın bir gelecekte referandum yapacağız. Bütün dünya Kürdistan halkının isteği ve geleceğini tayin etme kararından haberdar olsun" sözleri yer aldı.
BM Genel Sekreteri’nin de buna, "Bu kadar zorluklar ve sıkıntılara rağmen yüz binlerce göçzedeyi misafir etmeniz takdire şayan" diye karşılık verdiği belirtildi.
Peşmerge güçlerine de değinen Guterres, az bir silahla teröriste karşı mücadele ettiklerini, bütün dünyanın saygı içerisinde ve şaşkınlıkla Peşmerge ve Kürdistan halkından söz ettiğini dile getirdi.
Buna karşı Başkan Mesud Barzani, "Göçmenlere yardım etmek milli ve insani bir görevdir. Hiçbir gerekçeyle bu görevi yerine getirmezlik olmaz" dedi. Görüşmede Peşmergenin konumuna da değinen Barzani'nin, "IŞİD efsanesinin Peşmerge elinde son bulması gurur verici" diye konuştu.  

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Barzani: Bağımsızlık için referandum yapacağız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 11 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Barzani: Bağımsızlık için referandum yapacağız haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı