Gündem Haberleri

  Bartın'daki balık ölümlerine ilginç proteto

  Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)
  05.09.2013 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Bartın Irmağı’nın siyaha bürünmesinin ardından başlayan balık ölümleri devam ederken Vali Ali Çınar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan iki uzmanın incelemelerde bulunmak üzere kente geldiğini belirterek, "Sorumlulara en ağır ceza verilecek" dedi. Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan ise kirliliği ve balık ölümlerini ilginç bir şekilde protesto etti.

  Bartın Irmağı’nın geçtiği Orduyeri Mahallesi Çağlayan mevkiinde su yüzeyinde yaşanan kirlilikle birlikte geçen günlerde başlayan balık ölümleri artarak devam ediyor. Suyun siyaha döndüğü ve çevreye kötü kokuların yayıldığı bölgede telef olan yüzlerce balık kıyıya vurdu. Bir haftadır devam eden balık ölümlerinin artarak devam etmesi vatandaşları da tedirgin etti. Bölge halkı da yüzlerce balığın telef olmasına tepki göstererek yetkililerin çözüm bulmalarını istedi.

  İLGİNÇ PROTESTODAN FOTOĞRAFLAR

  Orduyeri’nde yaşayan Selami Açıkgöz, balıkların fabrika atıklarından dolayı telef oluğunu iddia etti. Açıkgöz, "Bu manzarayı gören yetkililere sesleniyorum. Buna sizin vicdanınız el veriyor mu? Burada bazı arkadaşlarımız balık tutmak için paraşüt denilen bir av malzemesi kullanıyordu. Hemen polisler başımıza dikiliyordu. Şimdi niye gelmiyorlar. Onun için ceza var, balık için ceza yok. Şu anda vicdanım sızlıyor" diyerek tepki gösterdi.

  Pis kokular ve balık ölümleri nedeniyle ırmak kenarına piknik yapmaya bile gidemediklerini belirten Nevzat Yılmaz ise, "Buraya organize sanayi bölgesindeki fabrikalardan atık bırakıyorlar ve balıklar ölüyor. Bir haftadır burada balık ölümleri yaşanıyor. Fabrikalar özellikle gece saatlerinde kimse görmesin diye atık bırakıyorlar. Artık yetkililerin bunu görmesi gerekir" diye konuştu.

  Yüzlerce balığın telef olmasının ardından soruşturma başlattıklarını belirten Vali Çınar, "Irmakta yaşanan balık ölümlerinin sonrasında gereken talimatları verdim. Balık ölümlerinin medyaya yansımasının ardından Bartın Belediyesine ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden kirliliğin nedeninin araştırılmasını istedim. Yaşanan balık ölümlerini incelemek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan iki uzman geldi. Bartın Irmağı’ndaki siyah akıntı ve balıklardan numune aldılar. Bu konunun mutlaka takipçisi olacağız. İncelemelerimiz devam ediyor. Sorumlulara en ağır cezalar verilecek" dedi.

  BALIK ÖLÜMLERİ VE KİRLİLİĞİNE KARŞI İLGİNÇ PROTESTO

  Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan, kent merkezinden geçen Bartın Irmağı’ndaki kirliliği ve balık ölümlerini ilginç bir şekilde protesto etti. Vücudunu akasya yapraklarıyla saran Yavuzarslan, başına da file geçirdikten sonra ırmağa girdi. Bir süre ırmağın içerisinde ilerleyerek suyun içerisinde kalan Yavuzarslan, telef olan balıkları eline aldıktan sonra sudan çıktı. Yavuzarslan’ın eylemini çevreden geçen vatandaşlar da meraklı bakışlarla izledi.

  Yavuzarslan, Bartın Irmağı’nda yaşanan kirliliğe ve balık ölümlerine dikkat çekmek istediğini söyledi. Yavuzarslan, "Bartın Irmağı’nda bir haftadır sular simsiyah akıyor. Balıklar ölüyor. Kimse sesini çıkarmıyor. Ben de üzerimdeki yeşil yapraklar ve kurumuş yaprakları giyerek bu durumu protesto etmek istedim. Yeşil yapraklar doğayı temsil ederken siyah filenin üzerindeki kurumuş söğüt yaprakları da ölmüş balıkları temsil ediyor. Artık bu kirliliğe birilerinin dur demesini bekliyorum" dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı