BARTIN HABERLERİ

Bartın Üniversitesi Bartın’ın Ekoturizm Rotasını Çizecek

IHA
02 Eylül 2015 - 13:16Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 13:17

BARTIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ TARAFINDAN EKOTURİZM İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILACAK

IHA

Bartın Üniversitesi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) bünyesinde yürüteceği projeyle Bartın’ın doğal ve kültürel haritası oluşturularak, turizm rotaları geliştirilecek.
Bartın Üniversitesinin “2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programları” kapsamında BAKKA’ya sunduğu “Ekorota Bartın: Doğal ve Kültürel Koridorların Haritalanması” projesi kabul edildi. Eylül ayında başlayacak ve 9 ay içerisinde tamamlanması planlanan projeyle nüfusun yüzde 60’ı kırsal alanlarda yaşayan Bartın’da önemli bir eksik giderilmiş olacak. Doğal ve kültürel koridorların haritalandırılmasıyla oluşturulan rehber özellikle tur operatörleriyle Bartın’a gelenlere büyük kolaylık sağlayacak. Bununla birlikte Bartın’a gelen turistler popüler yerleri görmenin dışında şehrin tüm doğal, kültürel ve sosyal özelliklerini de görmenin imkânına kavuşacak. Böylece hazırlanacak rehberle birlikte gezdiği yerlerin kültürünü, doğasını ve insanını keşfetmeye gelen ekoturistten elde edilecek maddi gelir hem bölgeye hem de bölge halkına yarar sağlayacak.
BARTIN’IN YEŞİL VE MAVİ ROTASI BELİRLENECEK
Proje kapsamında ilk olarak kırsal alanların kimlikleri oluşturularak, peyzaj karakter haritaları çizilecek. Bu çalışmalarla, doğada yaşanan dönüşüm nedeniyle kırsal peyzaj üzerinde gerçekleşen olumsuz etkiyi azaltılması amaçlanırken, aynı zamanda doğal ve kültürel değerler arasında ekoturizm rotaları oluşturulacak. Oluşturulacak ekoturizm ağlarıyla rehberde mavi rota ile yeşil rota başta olmak üzere, kültür rotaları ve yaban yaşam rotaları gibi haritalar da belirlenecek.
PROJE EKİBİ ÇALIŞMALARA BAŞLADI
Kabul edilen proje Bartın Üniversitesi sorumluluğunda Bartın Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü, Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneğinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Proje ekibinde ise Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Yrd. Doç. Dr. Sevgi Görmüş, Yrd. Doç. Dr. Kaan Özkazanç, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Artar, Yrd. Doç. Dr. Batuhan Günşen ile Orman ve Su İşleri Şube Müdürü İlksen Ateşoğlu, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Sanat Tarihçisi Ayşegül Yaylı ve Bartın İl Özel İdaresinden Harita Mühendisi Erdem Koç yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Bartın Üniversitesi Bartın’ın Ekoturizm Rotasını Çizecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bartın Üniversitesi Bartın’ın Ekoturizm Rotasını Çizecek haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:03
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:53
  • Akşam
   19:52
  • Yatsı
   21:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı