BARTIN HABERLERİ

Bartın Türk- Eğitim Sen’den Hocalı Katliamına Kınama

IHA
26.02.2015 - 19:01Son Güncelleme :

ERMENİ GÜÇLERİNCE 26 ŞUBAT 1992 YILINDA AZERBAYCAN'IN DAĞLIK KARABAĞ BÖLGESİNDE Kİ HOCALI KASABASINDA YAŞAYAN AZERBEYCANLI VATANDAŞLARA KARŞI YAPILAN VAHŞET VE KATLİAMIN 23. YIL DÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN ŞUBE BAŞKANI SEZAİ HANGİŞİ BİR AÇIKLAMA YAPTI.

IHA

Ermeni güçlerince 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde ki Hocalı kasabasında yaşayan Azerbeycanlı vatandaşlara karşı yapılan vahşet ve katliamın 23. yıl dönümü münasebetiyle Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Sezai Hangişi bir açıklama yaptı.
Hangişi açıklamasında, “Bundan 23 yıl önce çağdaş, eşitlikçi, demokrat ve insan haklarına saygılı geçinen ülkelerin kahreden bir sessizliğe büründüğü bir gece, Ermeniler Azerbaycan’ın Karabağ bölgesini işgal etti. 26 Şubat 1992 günü, insanlık tarihinin en kara günlerinden biri yaşandı. Yalnızca bir gün içinde tümü savunmasız 63 çocuk, 106 kadın, 70 yaşlı olmak üzere 613 kişi katledildi. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralandı ve 1275 kişi ise rehin alındı. Ermenistan’ın Karabağ’ı işgali ile yaşanan dram, Hocalı ile sınırlı değildir. İşgallerde toplam 20 bin Azeri Türk’ü şehit edilmiş, 49 bin kişi yaralanmış, işgal, Azerbaycan’ı 60 milyar dolarlık ekonomik zarara uğratmıştır. Bugün Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermeni işgali altındadadır. 1 milyon 200 bin Azerbaycan Türk’ü asırlardır yaşadıkları Karabağ’dan uzakta, adeta sürgün hayatı yaşamaktadır. Canımız, kanımız, öz kardeşimiz olan bir milyon 200 bin Azerbaycan Türk’ünün topraklarından sürülüp zorunlu göçe tabi tutulduğunu, kendi öz vatanlarından kaçkın olduklarını unutamayız. Bu can kardeşlerimizin çırpınışını hangi göz görmez? Hangi gönül hissetmez? Tren vagonlarının içinde insanlık dışı bir yaşamın bedelini, dünyaya gelmemiş ana karnındaki bebekler öderken, ömrünün son deminde vatan toprağının kokusunu bir kere daha duysaydım diye dua eden aksakallılarımızı, ninelerimizi, çektiği çileden genç yaşta kocamış genç insanlarımızı bilmediğimizi mi, unuttuğumuzu mu sanıyorlar. Ermenilerce, bedenlerine haç dağlanmış insanlar, esaretleri, baharları kışa dönmüş genç kızlarımızın acıları yüreğimizde dururken, bazı ülkelerin bütün bu yapılanları görmezden gelip, bizlere insanlık dersi vermeye kalkması ne kadar da acıdır. Gördüğü en küçük tehditte vatan toprağını terk etme, bırakıp kaçma acziyetine düşenlerin vatanın değerini ve önemini anlaması, Hocalı katliamını asla hatırından çıkarmaması, ahlaki ve milli tutarlılık gereği olacaktır" dedi.
Azerbaycan ve Türkiye toprakları bizim namusumuzdur şeklinde konuşan Hangişi, "Türkiye ve Azerbaycan’ın bir can olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz. Bunun içindir ki, Azerbaycan bizim komşu ülkemiz değil, bizim göz bebeğimizdir. Bilinmelidir ki, bizim için Ankara, Adana, Kars, Ardahan nasıl vatan toprağıysa, Karabağ’da vatanımızın toprağıdır, Türk’ün öz yurdudur. Türkiye Kamu-Sen olarak Karabağ yeniden vatan topraklarına katılmadıkça gönlümüzün hoş olmayacağının bilinmesini istiyoruz. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeli, dünden bu güne işlediği insanlık dışı vahşetin hesabını insanlık karşısında vermelidir. Hocalı’daki katliamın, tüm dünyanın gözü önünde işlenen toplu bir cinayet olmasına rağmen, tüm sözde medeni ülkelerce göz yumularak sessiz sedasız kabullenilmesi hazin bir durumdur. Bu nedenle artık medeniyim diyen ülkeler harekete geçmeli ve yanan yüreklere su serpmelidir. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmeli, Birleşmiş Milletler’in aldığı kararlara uygun şekilde davranmalı ve Hocalı Katliamının hesabını vermelidir. İnsanlık ve vicdanlar ancak bu şekilde huzur bulacaktır. Bugün kendilerini mazlum millet olarak dünya kamuoyuna pazarlayan zalimler ve bu duruma çanak tutanlar iyi bilsinler ki zulüm, ancak zalimlerin harcıdır ve Türk milleti, bu zalimlerden mutlaka ama mutlaka hesap soracaktır. Gerek Hocalı katliamında gerekse Karabağ işgali sırasında şehit edilenler başta olmak üzere, dünyanın her köşesinde zulme uğrayan ve gelmiş geçmiş tüm aziz şehitlerimizin ruhları önünde minnet ve saygıyla eğiliyoruz ” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Bartın Türk- Eğitim Sen’den Hocalı Katliamına Kınama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 19 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bartın Türk- Eğitim Sen’den Hocalı Katliamına Kınama haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ

BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı