BARTIN HABERLERİ

Bartın Sağlık Müdürü Dursun Koç İlk Yardımın Önemine Dikkat Çekti

IHA
11 Eylül 2015 - 17:12Son Güncelleme : 11 Eylül 2015 - 17:13

BARTIN SAĞLIK MÜDÜRÜ DURSUN KOÇ DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

IHA

Bartın Sağlık Müdürü Dursun Koç, olası kazalarda ve yaralanmalarda ilk yardımın hayat kurtarmada en önemli görev olduğunu söyledi.
Müdür Koç, 12 Eylül Dünya İlkyardım Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Günümüzde acil tıbbi hastalıklar, iş, ev, trafik kazaları ve afetler nedeniyle binlerce insan ölmekte, sakat kalmakta, iş ve güç kayıpları meydana gelmektedir. Tüm kazalarda ölümlerin yüzde 10’luk bölümü ilk 5 dakikada, yüzde 45’i ilk 30 dakikada olmaktadır. Türkiye’de her gün iş kazaları sonucunda ortalama 4 kişi ölürken, 8 kişi de sakat kalmaktadır” dedi.
İlk yardımın doğru yapılması gerektiğini, anlatan Müdür Koç, “Ani bir hastalık veya kaza sebebiyle yardıma ihtiyaç duyan birine profesyonel tıbbi yardım gelene kadar yapılan girişimler ilkyardım olarak adlandırılır. İlkyardım, bilinçli ve doğru olarak uygulandığında hayat kurtarıcıdır. Ancak hatalı uygulamaların sakatlıklara hatta ölümlere yol açabileceği unutulmamalıdır. İlkyardım uygulamaları sırasında herhangi bir ilaç kullanılmadığı gibi tıbbi araç ve gereçte kullanılmaz. Hastaya ilkyardım uygulandıktan sonra profesyonel sağlık ekiplerince yapılan girişimler ise acil yardım olarak adlandırılır” diye konuştu.
Müdürlük olarak vatandaşları ilk yardım konusunda eğitmeye devam ettiklerini de ifade eden Müdür Koç, “Müdürlüğümüz İlkyardım Eğitim merkezimizde doğru ilkyardım konusunda vatandaşlarımıza, kamu ve özel kurumlara yönelik İlkyardım eğitimi, Temel yaşam desteği eğitimi, OED (otomatik eksternal defibrilatör) eğitimi, Afetlerde ilkyardım eğitimi verilmektedir. Temel Yaşam Desteği ve Afetlerde İlkyardım Eğitimi ücretsizdir, 18 yaşını bitirmiş ilkokul mezunu tüm halkımızı bekliyoruz. İlimizde iki tane özel ilk yardım eğitim merkezi de hizmet vermektedir” şeklinde konuştu.
Müdür Koç, “Dünya İlk Yardım Günü, kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, ilk yardım konusuna yerel otoriteler ile basının ilgi ve desteğinin çekilmesi, “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısının artırılması gibi amaçlarla, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonunca belirlenen esaslar doğrultusunda, 2001 yılından beri her yıl 100’ü aşkın ülkede Ulusal Dernekler tarafından Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanmaktadır” ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Bartın Sağlık Müdürü Dursun Koç İlk Yardımın Önemine Dikkat Çekti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 17 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bartın Sağlık Müdürü Dursun Koç İlk Yardımın Önemine Dikkat Çekti haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı