BARTIN HABERLERİ

Bartın’da Lenfödem Tedavisine Başlandı

IHA
05.08.2015 - 17:19Son Güncelleme :

BARTIN KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETRİ DOKTOR OSMAN AÇIKGÖZ LENFÖDEM HASTALIĞI TEDAVİSİNİ BARTIN'DA TAPMAYA BAŞLADIKLARINI AÇIKLADI

IHA

Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen, dolaşım bozukluğu hastalıklarından Lenfödem’in tedavisi, Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Fizik Tedavi Merkezinde yapılmaya başlandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doktor Osman Açıkgöz, “Lenfödem tedavisinde kullanılmak üzere hastanemiz tıbbi cihaz envanterine kazandırdığımız Aralıklı Punomotik Basınç Uygulaması yapan Lenf Ödem Cihazı İle hastalığın tedavisi başka merkezlere gidilmeden Fizik Tedavi merkezimizde yapılmaktadır. En sık kollarda ve bacaklarda, görülen hastalık ciddi derecede vücut uzuvlarında şişlik ile karekterize bir hastalıktır. Kronik ve ilerleyen bir hastalık olmasına rağmen iyi bir bakım ve temel tedavi uygulamaları ile hastalık tedavi edilmektedir” dedi.
Hastalığın kol ve ayaklarda görüldüğünü kaydeden Açıkgöz, “Genellikle lenfödemler cerrahi sonrası, radyoterapi, enfeksiyon veya travma sonrası gelişebilir. Özellikle Meme kanserinin tedavisinde koltuk altı lenf bezlerinin (halk arasında beze) alınması sonrası kollarda lenfödem riski artar. Meme kanseri olan hastalarda meme dokusunun alındığı tarafta gerçekleşen lenfödem, hastada meme dokusunun kaybıyla yaşanan psikolojik durumu atlatamadan, kolların da aşırı derecede şişmesiyle kol hareketlerinin de yavaşlamasına neden olur. Çeşitli operasyonlar ve bazı hastalıklar nedeniyle lenf dolaşımının bozulması sonucu hastalık aynı şekilde bacaklarda da görülmektedir” diye konuştu.
Açıkgöz şöyle devam etti:
“Kol veya bacakta ileri derece şişlik, el bileği, ayak bileği ve parmak hareketliliğinin azalması, giysi, takı, ayakkabı, çorap, gibi eşyaların dar gelmesi ve iz bırakması gibi belirtileri olan kişilerin lenfödem (fil Hastalığı) açısından mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir. Cihazda bulunan hava yastıklarının kol ve bacağa giydirilerek aralıklı olarak şişirilmesi ile vücut uzuvlarında oluşturulan basınç ile bölgesel olarak biriken sıvının sıkıştırılarak dolaşıma katılması ve vücuttan atılmasının sağlanması tedavinin temel unsurudur. Tedavi planına göre belirlenen aralıklarla yapılan tedavide, cihazın uygulandığı bölgedeki şişlikler zamanla azalmakta ve hastanın hareketinde de artış sağlanarak kol veya bacağın daha işlevsel hale gelmesi sağlanmaktadır. Ayrıca hastanemize kazandırılan bu cihaz, Lenf ödem tedavisi başta olmak üzere varis, selülit, derin ven trombozu, romatizmal ödem, inme sonrası oluşan omurilik zedelenmeleri gibi bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Bartın’da Lenfödem Tedavisine Başlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bartın’da Lenfödem Tedavisine Başlandı haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  06 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:28
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı